Zakwasy po chodzeniu po górach to częsty problem dla osób aktywnych fizycznie. Objawiają się bólem mięśni, sztywnością i dyskomfortem w ruchu. Wprowadzenie odpowiedniej rutyny rozciągającej przed i po treningu oraz stosowanie krioterapii lub masażu może pomóc złagodzić objawy zakwasów i przyspieszyć proces regeneracji mięśniowych.

10 sposobów na złagodzenie bólu mięśni po wspinaczce górskiej

Chodzenie po górach to dla wielu osób pasja i sposób na spędzanie wolnego czasu. Jednak, jak każda aktywność fizyczna, może ona skutkować wystąpieniem bólu mięśniowego, czyli zakwasów.

Zakwasy są niczym innym jak mikrouszkodzeniami włókien mięśniowych powstałymi w wyniku nadmiernego wysiłku lub nieprzyzwyczajenia organizmu do konkretnej aktywności. Objawiają się one przede wszystkim bólem oraz sztywnością mięśni. Jak sobie z nimi radzić? Oto 10 sposobów na złagodzenie bólu mięśni po wspinaczce górskiej.

1) Rozciąganie
Rozciąganie jest jednym z najważniejszych elementów regeneracji ciała po intensywnym treningu. W przypadku zakwasów warto rozpocząć od delikatnych ćwiczeń rozgrzewających stawy i poprawiających krążenie krwi np.: koła biodrowe lub unoszenia kolan do klatki piersiowej.

2) Masaż
Masaże pomogą nam zmniejszyć bolesność uderzonej części ciała oraz wpływa korzystnie na proces usunięcia nagromadzonych produktow przemiany materii – mleczanow j tkankach miesnia

3) Goraca Kapański prysznic
Podobnie dzialaja gorace kapanski prysznice, ktore rozszerzaja naczynia krwionosne i przyspieszaja odprowadzenie szkodliwej tkanki z organizmu.

4) Kryoterapia
Kąpiele w lodowatej wodzie lub okłady chłodzące pomagają zmniejszyć opuchliznę oraz bolesność mięśni. Warto jednak uważać na nadmiernie długie kąpiele czy stosowanie leku bezpośrednio po treningu – mogą one prowadzić do pogorszenia stanu naszych mięśni.

5) Suplementacja
W przypadku braku właściwej regeneracji ciała warto sięgnac po suplementy diety np.: witaminy B6, które wpływają korzystnie na proces tworzenia nowych tkanek miesnia oraz magnez zapobiegajacy skurczom miesnia

6) Odpowiednia dieta
Dieta bogata w białka to podstawa zdrowego odżywiania sportowca. Dostarczymy dzięki niej budulcow dla naszej masy mieśniowej a takze ochronimy sie przed rozwijaniem zakwasów poprzez dostarczenie odpowiedniej ilosci elektrolitów (np potasu)

7) Leki przeciwzapalne/bole powierzchowne
Leki te moga byc pomocnym narzedziem zwlaszcza gdy jestesmy ograniczeni czasowo i musimy szybko powrocic do aktywnosci fizycznej , ale nalezy pamietac ze ich dzialanie jest tylko tymczasowe

8) Aktywny odpoczynek
Nie warto czekac az ból nas przestanie boleć. Warto wykonac lekkie cwiczenia rozgrzewajace, ktore zrobią nam dobrze ale nie obciaza dodatkowo uderzonych miesni.

9) Odpowiednie ubrania i sprzet
Podstawowa kwestią przy uprawianiu sportu w górach (czy to chodzi o trekking czy alpinizm ) jest odpowiednio dobrane wyposażenie- od butów aż po raki – które zapewnią nam bezpieczeństwo oraz pomogą uniknąć kontuzji lub mikrouszkodzeń mięśniowych.

10) Regularny trening
Praktyka czyni mistrza , dlatego należy pamiętać, że powtarzające się regularne aktywności fizyczne pozwalaja na adaptacje organizmu do określonego wysiłku co skutkuje mniejszą podatnością na urazy i zakwasy .

Wnioski:
Chodzenie po górach może być dla wielu osób niesamowitym przeżyciem. Jednak jak każda aktywność fizyczna wymaga ona właściwej regeneracji ciała . Powinnismy zadbaĆ zarówno o przedtreningowy rozgrzewke jak również poprzesprawdzic swoja dietę I suplementacje diety aby dostarczyć sobie potrzebnych substancji budujacych tkankÄ™ mieÅ›nia. Czasem jednak mimo wszystko nasze ciało potrzebuje pomocy, wówczas warto sięgnąć po jedno z powyższych rozwiązań. Pamiętajmy jednak o tym że zdrowie i bezpieczeństwo to priorytetowe kwestie dlatego nigdy nie należy lekceważyć sygnałów wysyłanych przez swoje własne cialo I słuchaĆ sie jego potrzeb .

Wezwanie do działania: Jeśli masz problemy z zakwasami po wędrówce po górach, odwiedź stronę Frywolna.pl. Znajdziesz tam wiele porad i informacji na temat tego jak sobie z nimi radzić. Kliknij tutaj, aby przejść na stronę Frywolna.pl: https://www.frywolna.pl/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here