Jeśli szukasz pomysłów na wycieczkę z Warszawy, to masz wiele opcji do wyboru. W odległości 100 km znajduje się wiele pięknych miejsc i atrakcji turystycznych, które warto zobaczyć. Oto kilka sugestii: malownicze miasta takie jak Kazimierz Dolny czy Pułtusk, zamki i pałace w Czersku lub Nieborowie oraz Park Narodowy Kampinos – idealne miejsce dla miłośników natury i pieszych wędrówek.

Zamki na Mazowszu

Mazowsze to kraina bogata w historię i kulturę. To także miejsce, gdzie znajdziemy wiele zabytków i atrakcji turystycznych. Jeśli szukasz ciekawych miejsc do zwiedzenia niedaleko Warszawy, warto odwiedzić zamki na Mazowszu.

Jeden z najpiękniejszych zamków w Polsce to Zamek Książąt Mazowieckich w Czersku. Położony jest on około 50 km od stolicy kraju i robi niesamowite wrażenie już na pierwszy rzut oka swoją monumentalnością oraz pięknem architektury gotyckiej. Zamieszkiwał go m.in Władysław Jagiełło oraz Janusz III Starszy – ostatni książę mazowiecki ze swego rodu.

Innym interesującym obiektem wartym uwagi jest Zamek Grodzieński pochodzący jeszcze z XII wieku (okolice Łomży). W czasach średniowiecznych był ważną twierdzą obronną, a dziś stanowi fascynujący element polskiego dziedzictwa historycznego.

Na zachód od Warszawy natomiast leży Pałac Radziwiłła przy Świętej Lipce koło Białej Rawskiej – służy teraz jako muzeum Ziemi Nadbużańskiej ale posiada bardzo długą historię sięgając chociażby XVIII-wiecznej reformacji Rolanda Michalika Pobożejskiego czy późniejszego powstania styczniowego.

Około 70 km na wschód od Warszawy, w miejscowości Liw zlokalizowany jest Zamek Książąt Mazowieckich. Po raz pierwszy został wymieniony już w XIII wieku a jego rozkwit datuje się na XVII i XVIII wiek kiedy to właścicielem był Janusz Radziwiłł, kasztelan krakowski oraz marszałek wielki litewski.

Nieco dalej niż poprzednie zamki (ok. 100km) znajduje się Pałac Ciechanowiecki we Wschowej koło Mińska Mazowieckiego – obecnie siedziba Muzeum Regionalnego Ziemi Mińskiej ale dawniej przynajmniej kilka razy gościła tam Królowa Bona czy też Stanisław August Poniatowski.

Podsumowując: jeśli chcesz poznać historię Polski i zwiedzić ciekawe miejsca niedaleko Warszawy – wybierz sie do jednego z pięknych zamków lub pałacy które znajdziesz na terenie Mażowsza!

Zapraszamy do odwiedzenia strony Asandi.pl, gdzie znajdą Państwo wiele ciekawych propozycji turystycznych w promieniu 100 km od Warszawy. Kliknij tutaj, aby przejść na stronę: Asandi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here