Kijki trekkingowe, znane również jako kije do chodzenia lub nordic walking, to popularny dodatek dla miłośników turystyki pieszej i biegania. Wiele osób uważa, że korzystanie z kijków może pomóc w odciążeniu kolan podczas uprawiania tych aktywności fizycznych. Czy jednak rzeczywiście tak jest? Sprawdźmy!

Jak kijki wpływają na kolana?

Czy kijki odciążają kolana? To pytanie, które zadaje sobie wiele osób zainteresowanych bieganiem lub chodzeniem po górach. Często spotyka się opinie na temat korzystnego wpływu kijków na stawy kolanowe, jednak czy rzeczywiście tak jest?

Kijki to narzędzie bardzo popularne w turystyce i sportach outdoorowych. Zazwyczaj wykorzystywane są do wspomagania marszu podczas podejść oraz stabilizacji ciała podczas zejść. Poza tym stanowią one także doskonałe uzupełnienie treningu joggingowego.

Jedną z najczęstszych przyczyn kontuzji przy uprawianiu wszelkiego rodzaju aktywności fizycznej są problemy ze stawami kolanowymi – zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych sportowców.

Badania naukowe potwierdzają fakt, że stosowanie odpowiednio dobranych i dostosowywanych do wzrostu oraz stylu marszu/narciarskiego sprzętu może pomóc zmniejszyć obciążenia stawów skokowych o około 20-25%. Oczywiście nie mamy tu na myśli jedynie butów czy dobrego naciągnięcia wiązań ale właśnie również częściowo przeniesienia obciążeń dzięki użyciu dodatkowej pary rączek/kijków.

Dzięki nim można znacznie ograniczyć ilość sił oddziałujących bezpośrednio na kości, chrząstki i więzadła kolanowe. Kijki sprawiają również, że ruchy stają się bardziej płynne oraz zapewniają stabilność podczas wchodzenia po skalistym terenie lub zjazdów na nartach biegowych.

Nie ma jednak jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o to jakie są skutki używania kijków dla naszych stawów. Wpływa ono bowiem nie tylko od indywidualnego stylu chodu ale też między innymi od wybranego terenu czy długości trasy którą przemierzamy.

Warto pamiętać także o tym, aby dobrać właściwe wysokość kijków względem swojego wzrostu – najlepiej jest rozejrzeć się za sprzętem regulowanym w tej materii lub poprosić specjalisty (np.trenera personalnego) o radę przy ich zakupie..

Podsumowując: stosowanie dodatkowych narzędzi takich jak właśnie te wspomniane wcześniej „kijki” może okazać się pomocnym elementem zarówno treningowego planu jaki i samego uprawiania sportowej aktywności fizycznej. Przenoszą one część obciążenia ze stawó kolana dzięki czemu zmniejsza sie ryzyko kontuzji a co najważniejsze można cieszyć sie swoboda poruszania nawet przez wiele godzin!

Tak, kijki mogą pomóc odciążyć kolana podczas chodzenia lub wspinaczki. Jednakże ważne jest odpowiednie ich ustawienie i używanie zgodnie z instrukcjami. Zachęcam do skorzystania ze szczegółowych porad na temat korzystania z kijków trekkingowych na stronie https://tuts.pl/.

Link tagu HTML: https://tuts.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here