Śnieg jest jednym z najczystszych źródeł wody na Ziemi. Jednakże, czy nadaje się do picia? Czy rzeczywiście można spożywać śnieg bez obaw o zdrowie? W tym artykule omówimy kwestię bezpieczeństwa i jakości wody pochodzącej ze śniegu oraz udzielimy odpowiedzi na to pytanie.
10 powodów, dla których nie warto pić śniegu
Czy śnieg nadaje się do picia? To pytanie, które wielu z nas zadaje sobie w czasie zimy. Z jednej strony wydaje się to logiczne – przecież śnieg jest czystą wodą, a my wszyscy wiemy, że powinniśmy pić dużo wody każdego dnia. Jednakże istnieje wiele powodów dla których nie warto pić świeżego lub topiącego się na słońcu śniegu.
1. Śmieci i inne zanieczyszczenia
Świat stanowi coraz większe zagrożenie ze względu na ilość odpadków i innych form zanieczyszczeń poruszających się po ziemi oraz lecących przez powietrze lub unoszących sie na falach oceanicznych. Wszelkie te rzeczy pozostawione bez opieki mogą wpadać do różnego rodzaju otworów kanałowych czy też dziur tworzonych podczas roztopów tajgi lasami itp., co może prowadzić nawet do skażeń gleby czy też niespodziewanych chorób bądź infekcji.
2. Mikroorganizmy
Podobno nigdy nie trzeba martwić o brak mikrobialnej obecności we wszystkich miejscach – od publicznego transportu po klamki drzwiowe – ale jednak jego występowania można unikać poprzez dbałość o higienicznym zachowaniu zwłaszcza przy kontaktach między ludzkimi ciałami a przedmiotami, które są z nimi w kontakcie. Tak samo jest i ze śniegiem – zarówno ten opadający na ziemię jak i topiący się na słońcu może zawierać bakterie oraz wirusy.
3. Zanieczyszczenie chemiczne
Nie tylko ludzie ale również firmy produkujące różnego rodzaju substancje powodują duże skażenie naturalnych zbiorników wody czy też gleb. Wszelkie te dodatki do produkcji przyczyniają się do tego że już nawet sam śnieg pochodzący odległych rejonów nie będzie bezpieczny dla picia lub innych celów użytkowych.
4. Zagrożenia biologiczne
Wiele zwierząt używa białego puchu jako schronienia przed ekstremalnymi temperaturami, a także wykorzystuje go jako miejsca hodowli swojego potomstwa podczas sezonu lęgowego itp., co sprawia że jego kontakt przez człowieka może prowadzić między innymi to infekcji dróg oddechowych, alergii skórnej czy też chorób przenoszonych droga płciową lub ciążowej u kobiet.
5.Szkodliwość promieniowania UV
Światło słoneczne stanowi bardzo ważną część życia każdego organizmu żywotnego – dzięki niemu rośliny mogą fotosyntetykować a nasze ciała syntezować witaminę D – jednak nadmierne wystawianie ich na promieniowanie UV może prowadzić do uszkodzeń organizmu oraz rozwoju nowotworów skóry i innych chorób związanych z nadmiernym nasłonecznieniem.
6. Zanieczyszczenia wewnętrzne
Często nie zdajemy sobie sprawy, ale sam śnieg również zawiera wiele różnego rodzaju toksyn – od pestycydów po metale ciężkie – które mogą wpływać na funkcjonowanie naszych narządów wewnętrznych oraz układu nerwowego.
7. Skażenie biologiczne
Podobnie jak bakterie czy też wirusy tak samo skażenia chemicznymi są bardzo groźnym zagrożeniem dla ludzi a także zwierząt żyjących blisko naturalnych źródeł pokarmowych czy też czerpiących energię ze słonecznej atmosfery Ziemi.
8.Silny mrozik jest niesprzyjający dla picia śniegu
Jedną z największych przeszkód przy próbie picia puchowego płatku będzie silny mrózik lub nawet temperatura około minus dwudziestu stopni Celsjusza, co powoduje że jego struktura ulega zmianom a tym samym staje się on niebezpieczniejszym choćby przez swoje właściwości topnikowe (czyli łatwiejsze do roztawienia).
9.Czasem lepiej unikać czystej wody pitnej niż jej szukać tam gdzie jej być może brak
O ile każdy z nas wie jak ważne jest picie wody pitnej, to jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę że czasem lepiej unikać czystej wody niż jej szukać tam gdzie może być skażona różnymi substancjami. O ile sam śnieg stanowi jeszcze mniej groźną opcję od np. ropnego oleju czy też innych produktów chemicznych, o tyle znaczna część ludzi korzysta ze źródełek i studni bez dokładniejszego badania ich składu.
10.Szkodliwość dla organizmu
Śnieg zawiera wiele bakterii a także wirusów które mogą prowadzić do chorób i infekcji układu pokarmowego – takich jak biegunka lub zapalenie jelit itp., co sprzyja powstawaniu rozmaitych schorzeń przewodu trawiennego u ludzi spożywających go na surowo lub po ogrzaniu.
Podsumowując – choć wielokrotnie słyszeliśmy o tym aby pić dużo wody każdego dnia oraz by wykorzystywała ona naturalne źródła min: rzeki , strumienie czy też jeziorai stawy należy pamiętaać również że ta sama natura która dostarcza nam życiodajny płyn niesie za sobą swoje zagrożenia oraz ryzyka dla naszych ciał.
Wezwanie do działania: Nie, śnieg nie nadaje się do picia. Prosimy pamiętać o bezpieczeństwie i unikaniu spożywania zanieczyszczonej wody. Zachęcamy również do odwiedzenia strony https://modelstory.pl/ dla dodatkowych informacji na temat zdrowego stylu życia.
Link tag HTML : ModelStory