Trekking jest popularnym sposobem spędzania czasu na świeżym powietrzu, który polega na długim marszu w góry lub poza miastem. Często kojarzy się z aktywnością turystyczną i rekreacyjną, ale czy trekking można uznać za sport?
Zalety i wady trekkingu jako formy aktywności fizycznej
Czy Trekking to sport? To pytanie, które zadaje sobie wiele osób decydujących się na aktywność fizyczną. Trekking jest jednym z najpopularniejszych sposobów spędzania wolnego czasu wśród miłośników przyrody i zdrowego stylu życia. Jest to forma turystyki pieszej polegająca na pokonywaniu długich dystansów poza utwardzonymi szlakami.
Zalety trekkingu jako formy aktywności fizycznej są liczne. Przede wszystkim, dzięki niemu można poprawić swoją kondycję oraz wytrzymałość fizyczną. Długie marsze wpływają korzystnie na układ sercowo-naczyniowy oraz oddechowy organizmu, co przekłada się również na lepszą tolerancję wysiłku w codziennych czynnościach.
Trekking ma także pozytywny wpływ psychologiczny – kontakt z naturą redukuje stres i poprawia samopoczucie psychiczne uczestników wędrówek górskich czy lasowych ścieżek.
Inną zaletą trekkingu jest fakt, że może być on praktykowany przez osoby o różnym stopniu sprawności fizycznej – każdy znajdzie dla siebie odpowiednio trudny lub łatwy szlak do pokonania.
Niestety nie brakuje też minusów tego typowo rekreacyjnego zajęcia.
Jedną z nich jest ryzyko kontuzji wynikłe ze skręceń, upadków czy przeciążeń stawów. Dlatego też warto wziąć pod uwagę odpowiednie przygotowanie przed wyjściem na szlak – dobór właściwej obuwia oraz odzieży.
Kolejną wadą trekkingu jest konieczność posiadania specjalistycznego sprzętu – plecaka turystycznego z regulowanym pasem biodrowym, kijków trekkingowych i śpiwora dostosowanego do panujących warunków pogodowych. Wszystko to wiąże się z kosztami dla uczestników tej formy aktywności fizycznej.
Niezaprzeczalnym minusem podróży pieszych są także niebezpieczeństwa związane ze zmianami pogody – nagłe burze lub ulewy mogą wpłynięć negatywnie na bezpieczeństwo osób znajdujących się poza osiedlem miejskim.
Podsumowując, Trekking może być doskonałą alternatywą dla tradycyjnych ćwiczeń fitness czy siłowni. Pozytywnie wpływa on zarówno na kondycję fizyczną jak i psychiczną człowieka a jednocześnie umożliwi nam kontakt z natura.
Warto jednak pamiętać o ryzyku kontuzji wynikającej ze skręcenia bądź przeciążenia stawu oraz znaczący kosztach zakupu profesjonalego ekwuipunku potrzebnegodo takiej formy rekreacji.
Wezwanie do działania: Zachęcamy do zastanowienia się, czy trekking to dla Ciebie sport i wypróbowania swoich sił w tej dziedzinie. Warto pamiętać o odpowiednim przygotowaniu oraz bezpieczeństwie podczas wycieczek górskich. Jednocześnie zachęcamy również do wsparcia akcji Szansa Dzieciom poprzez kliknięcie na link https://szansadzieciom.pl/ i przekazanie darowizny na rzecz dzieci potrzebujących pomocy.