Czy Warszawa była pod zaborem rosyjskim?
Warszawa, stolica Polski, ma długą i bogatą historię. Wielu z nas interesuje się tym, jakie losy spotkały to miasto w przeszłości. Jednym z ważnych okresów było panowanie Imperium Rosyjskiego nad Warszawą. Czy naprawdę można powiedzieć, że Warszawa była pod zaborem rosyjskim? Spróbujmy zgłębić ten temat.
Założenie Kongresówki
Aby odpowiedzieć na pytanie o obecność Rosjan w Warszawie musimy cofnąć się do XIX wieku – konkretniej roku 1815. Był to czas po kongresach wiedeńskich, które miały na celu ustabilizowanie sytuacji politycznej Europy po upadku Napoleona Bonaparte.
Jednym z efektów tych kongresów było utworzenie Królestwa Polskiego (zwane także Kongresem) jako niepodlegającego bezpośredniej kontroli przez cesarza Rosji Aleksandra I Romanowa.
Książę Konstanty Pawłowicz a rządy wojskowe
W praktyce jednak, Królestwo Polskie było zależne od Rosji. Książę Konstanty Pawłowicz Romanow został mianowany namiestnikiem i sprawował rządy wojskowe w kraju. To on odpowiadał za zarządzanie państwem.
Rosyjscy urzędnicy a administracja
Poza Księciem Konstantym, wielu rosyjskich urzędników pełniło kluczowe stanowiska administracyjne w Warszawie. Miasto miało swoje własne organa samorządowe, ale ostateczną decyzję podejmowały osoby powiązane z Imperium Rosyjskim.
Zabór po Powstaniu Listopadowym
Sytuacja nie uległa poprawie po wybuchu kolejnego powstania – tym razem było to słynne Powstanie Listopadowe (1830-1831). Po jego upadku nastąpiły represje ze strony Imperium Rosyjskiego skierowane przeciwko Polakom oraz ich kulturze. Stanowiska administracyjne zostały zdominowane przez Rosjan, a język rosyjski stał się obowiązkowy w szkołach i urzędach.
Rosyjscy generałowie a wojskowa okupacja
Po Powstaniu Listopadowym Warszawa była pod bezpośrednią kontrolą wojska rosyjskiego. Generałowie tak jak wcześniej sprawowali rządy nad miastem. Represje ze strony Rosjan nie ominęły żadnej dziedziny życia – Polacy byli prześladowani, więzieni oraz wygnani na Syberię.
Niemiecki wpływ na politykę Imperium Rosyjskiego
Warto również wspomnieć o niemieckim wpływie na politykę Imperium Rosyjskiego wobec Polski. Książęta Hohenzollernów przyczynili się do wzrostu nastrojów antypolskich oraz utrwalenia dominacji Niemiec nad tym obszarem Europy Środkowej.
Zabór po powstaniu styczniowym
Ostatnim etapem rosyjskiego panowania nad Warszawą był okres po powstaniu styczniowym (1863-1864). Powstanie to było próbą odzyskania niepodległości przez Polaków. Jednak i tym razem marzenia o wolności zostały brutalnie stłumione przez Rosjan.
Restrykcje wobec polskiej kultury
Po upadku powstania, car Aleksander II zdecydował się na wprowadzenie jeszcze większych restrykcji wobec polskiej kultury oraz języka. Zakazano używania polszczyzny w szkołach i urzędach, a także cenzurowano prasę oraz literaturę patriotyczną.
Rosyjscy żandarmi a kontrola społeczna
Aby utrzymać kontrolę nad społeczeństwem warszawskim, Imperium Rosyjskie skorzystało z pomocy żandarmerii carskiej – tajnej policji odpowiedzialnej za ściganie przeciwników systemu. Ich obecność była widoczna na ulicach miasta codziennie, co miało zastraszyć mieszkańców Warszawy i uniemożliwić organizację jakichkolwiek działań opozycyjnych czy manifest
Tak, Warszawa była pod zaborem rosyjskim.
Oto link tagu HTML do strony: link