Wejście na Mount Everest to jedno z najbardziej wymagających i niebezpiecznych wyczynów dla alpinistów. Średni czas potrzebny do zdobycia szczytu wynosi około 2 miesięcy, ale może się różnić w zależności od wielu czynników takich jak pogoda czy kondycja fizyczna uczestników wyprawy.

Jak długo trwa wspinaczka na Mount Everest?

Wspinaczka na Mount Everest jest jednym z najtrudniejszych wyzwań dla każdego alpinisty. Długość trasy, jej stromizna oraz nieprzewidywalne warunki pogodowe sprawiają, że zdobycie szczytu zajmuje wiele czasu i wymaga olbrzymiego wysiłku.

Przygotowania do wspinaczki na Mount Everest rozpoczynają się już kilka miesięcy przed planowanym wejściem. Alpiniści muszą przejść specjalistyczne szkolenia z zakresu technik wspinaczkowych oraz aklimatyzacji organizmu do wysokości.

Sama ekspedycja na górę może trwać od 6 tygodni do nawet 3 miesięcy. Pierwsza faza to trekking przez nepalskie doliny aż po bazę podstawową umieszczoną około pięciuset metrów poniżej samego szczytu.

Po dotarciu na miejsce przygotowywany jest obóz bazowy, gdzie alpiniści odpoczywają i doskonale przysposabiają swoje ciała do zmiany klimatu oraz ciężkich warunków panujących powyżej bazy podstawowej – m.in.: bardzo niskiej temperaturze (nawet minus 30 stopni Celsjiusza), silnych wichurach czy też niedostatecznie duże ilości tlenu dostarczanego organizmowi

Następnie są kolejno instalowane obozy zaopatrzeniowe I-IV co ma pomóc zapewnić alpinistom odpowiednie wyżywienie i sprzęt podczas trudnej drogi na szczyt. W międzyczasie odbywa się wiele treningów wspinaczkowych, aby przygotować ciało do ekstremalnych warunków panujących powyżej bazy.

Gdy wszystkie obozy są już gotowe, zaczyna się właściwe wejście na górę. Pierwszym etapem jest dotarcie do Campu I (około 6-7 godzin marszu). Następnie czeka nas około pięciogodzinne podejście do Campu II. Od tego momentu teren staje sie coraz bardziej wymagający dla organizmu – wysiłek pochłania ogromną ilość energii oraz dużą część tlenu dostarczanego przez tleniarze

Kolejny etap to przebycie bardzo niebezpiecznego korytarza pomiędzy campami II a III . Tutaj wystepuje największe zagrożenie lawinowe ale też przesmyk ten narażony jest na duże prędkości wiatru co jeszcze dodatkowo utrudnia pokonanie go.

Po osiągnięciu Camp IV rozpoczyna się sam szczytowy atak – wielki finał całej wyprawy . Ten ostatni fragment może trwać nawet kilka dni, ponieważ z racji braku tlenu atmosferycznego , każdego dnia alpiniści muszą zdobywać kolejno nielicznymi kilometrami by uniknąć chorób wysokościowych.

Często zdarza się, że alpiniści muszą czekać na odpowiednią pogodę przed ostatnim szczytowym podejściem – czasami nawet kilka dni w obozie IV.

Ostatecznie wejście na Mount Everest zajmuje od 7 do 10 dni i wymaga ogromnego wysiłku oraz wytrwałość nie tylko fizycznej ale również psychicznej. Mimo to każdy kto jest zdeterminowany i przygotowany może osiągnąć swój cel – stanąć na szczycie najwyższej góry świata.

Podsumowanie: Wejście na Mount Everest to jedno z największych wyzwań dla ludzi mających pasję wspinaczki górskiej . Przygotowania trwają miesiącami a sama ekspedycja do bazy podstawowej kilka tygodni.Właśnie tam rozpoczyna sie prawdziwe starcie organizmów ludzkich ze skrajnymi warunkami panującymi powyżej pięciu tysięcy metrów n.p.m.. Cały proces przebycia drogi , obejmującej wiele etapów (ośmiokrotna zmiana obozowisk), przecinającej masywności skalne czy też pokonanie lawinowego zagrożenia , kończacy się samym atakiem szczytowym, trwającym około siedmiu-kilkunastudobych godzin jest bardzo ciężkim zadaniem zarówno fizycznie jak i mentalnie. Niemniej jednak, liczba osób próbujących zdobyć szczyt każdego roku rośnie, co świadczy o tym, że marzenie o wejściu na Mount Everest wciąż przyciąga wielu ludzi.

Wezwanie do działania: Sprawdź, ile czasu zajmuje wejście na Mount Everest!
Link tagu HTML : Kliknij tutaj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here