Ile Polaków mieszka w Anglii?
Anglia od lat przyciąga Polaków swoimi możliwościami zawodowymi i ekonomicznymi. Coraz więcej rodaków decyduje się na emigrację do tego kraju, szukając lepszych warunków życia i pracy. Warto zastanowić się więc, ile dokładnie Polaków obecnie mieszka w Anglii.
Szybki rozwój migracji
Migracja polska do Anglii rozpoczęła się po wejściu Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku. Przed tą datą wymagana była zgoda na pracę dla cudzoziemców, co utrudniało wyjazd za granicę wielu osobom. Po wejściu Polski do UE sytuacja uległa zmianie – nasi rodacy mogli swobodnie podejmować pracę i osiedlać się w innych krajach członkowskich.
Ta wolność spowodowała gwałtowny wzrost liczby emigrantów zarówno z Polski jak i innych państw Europy Środkowo-Wschodniej. Jednak to właśnie Polacy stanowili największą grupę imigrantekorzystających ze swoich praw oraz szans zawartych w Traktacie Akcesyjnym.
Liczba rejestrowanych migrantówpolskich
Aby poznać liczbę osób mieszkających legalnie w Anglii, warto przeanalizować dane rejestrowane przez rząd brytyjski. W 2019 roku liczba Polaków zarejestrowanych jako mieszkańcy kraju wynosiła około 1 miliona.
Warto jednak pamiętać, że nie wszyscy migranci decydują się na rejestrację swojego pobytu. Część osób może być nieświadoma takiego obowiązku lub unikać formalności ze względów różnych powodów – od biurokracji po obawy o własną prywatność.
Migracja zarobkowa
Jednym z głównych czynników przyciągających Polakówdziałalność gospodarcza i możliwości zawodowe oferowane przez Anglię. Migrancidojeżdżają tam szukać lepszych zarobków oraz stabilnej pracy.
Bardzo często podejmują pracę w sektorach niskokwalifikowanych jak budownictwo czy gastronomia, ale także znajdują miejsce dla siebie w innych branżach wymagających wykształcenia i specjalistycznej wiedzy.
Polskie społecznościw Anglii
„Polonia” to nazwa używana do opisania polskiej społecznościmieszkającą za granicą – również tej zamieszkałeji angielskim krainie.
Pierwsze grupy emigrantówpochodziłyprawdopodobnie z okresu II wojny światowej, kiedy to wielu Polaków uciekło do Wielkiej Brytanii przed nadciągającym zagrożeniem niemieckim.
Obecnie polska społecznośćw Anglii jest jedną z największych i najszybciej rozwijających się grup imigrantów. Większość Polakówwyjechała tam po 2004 roku, ale również starsze pokolenia emigrantów przyczyniły się do powstania silnej polskiej diaspory na wyspach brytyjskich.
Polonia liczy obecnie kilka milionówośmieszczonych głównie w Londyniei innych większych miastach Anglii. To dzięki temumamy tak wiele sklepów ze specjałami kuchni rodzimejjaki pierogi czy ogórki konserwowe oraz inne punktysprzedające produkty typowo polskie jak chleb razowy czy słodycze
Często zadawane pytania
Ilu Polakómieszka aktualniewAngli?
Aktualna liczba mieszkańcównarodowościisposóbzwiązanych wszelkiego rodzaju informacji o ilości osób narodowosćpolityczne- nie tylko dotyczącej Polski – będącympunktualnym źródłem dla wszystkich ciekawych tego tematujest Urząd StatystycznyWielkiej Brytanii (Office for National Statistics). Według danych z 2019 roku, liczba Polakówzamieszkujących Wielką Brytanię wynosiła około 1 miliona.
Ile Polaków pracuje w Anglii?
Polski migranciwAngliipodejmują różne rodzaje pracy. Szeroko reprezentowani są w sektorze budowlanym,gospodarczym i hotelarskim.
Według badań przeprowadzonych przez Institute for Public Policy Research (IPPR), emigracja zarobkowaPolacy stanowią jedną trzecią wszystkich imigrantówwAnglii.W niektórych branżach odgrywają kluczowe role – np.w opiece zdrowotnej czy gastronomii.Nie ma dokładnych statystyk na temat ilości osób pracujących,zależy to także od zmiany statusu migrantai ich decyzji o powrocie do kraju po pewnym czasie
Podsumowanie
Migracja polska do Anglii jest nadal istotnym zjawiskiem społecznym. Liczbapoleskichemigrantównarosła znacząco po wejściu Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku, a według oficjalnych danych rządowych obecnie mieszka tam około1 milion osbędzie się czekaćna aktualizacjeinformacji dotyczącychnaszych
Wezwanie do działania: Sprawdź, ile Polaków mieszka w Anglii i dowiedz się więcej na stronie https://www.mamadajerade.pl/.