Najłatwiejszym ośmiotysięcznikiem do zdobycia uważa się szczyt Manaslu, który znajduje się w Nepalu. Mimo że jest to jeden z niższych ośmiotysięczników, wymaga on nadal wysokiej kondycji fizycznej i odpowiedniego przygotowania technicznego ze strony alpinistów.

Mount Kilimanjaro

Jaki jest najłatwiejszy ośmiotysięcznik? To pytanie, które zadaje sobie wielu wspinaczy. Odpowiedź na nie może być zaskakująca – to Mount Kilimanjaro.

Mount Kilimanjaro znajduje się w Tanzanii i ma wysokość 5895 metrów nad poziomem morza. Choć ta góra nie jest oficjalnie uznawana za ośmiotysięcznik, to jednak jej zdobycie stanowi wyzwanie dla każdego początkującego alpinisty.

Dlaczego właśnie ten szczyt określa się jako „najłatwiejszy” ze wszystkich ośmiotysięczników? Przede wszystkim dlatego, że wymaga on jedynie umiarkowanej kondycji fizycznej oraz braku doświadczenia wspinaczkowego. Wszystko dzięki temu, że trasa na szczycie prowadzi przez ścieżki turystyczne a nie strome skały czy lodowce jak we wcześniejszych przypadkach np: Everest czy K2.

Choć sam szczyt można zdobyć bez większego ryzyka życia lub specjalistycznego sprzętu takiego jak linowe zestawy ratownicze itp., należy pamiętać aby podczas podejmowania próby jego osiągnięcia stosować odpowiednią odzież oraz dobry plecak który pomiesci potrzebny ekwipunek i zapasy żywności/napojów ponieważ czas przebywania tam potrafi być długi, a warunki atmosferyczne mogą szybko się zmieniać.

Kilka rzeczy które warto wziąć pod uwagę przy planowaniu wyjścia na Kilimanjaro:

– Kondycja fizyczna: pomimo iż trasa jest stosunkowo łatwa to nie należy lekceważyć wysokości ponieważ może ona powodować problemy z oddychaniem oraz zawroty głowy.

– Przygotowanie sprzętu: Warto zaopatrzyć sie we wszystkie potrzebne akcesoria takie jak plecak, buty trekkingowe czy ciepłą odzież. Nie zapomnij również o odpowiedniej ilości wody lub innych napojów energetyzujących np; izotonicznych aby utrzymać siły przez cała drogę do szczytu.

-Pogoda : Należy sprawdzić prognozę pogody przed wyjazdem ponieważ nawet najprostsza trasa staje się groźna gdy panuje tam ekstremalny mróz czy burze lodowe

Jednak mimo tych niskich wymagań Mount Kilimanjaro pozostanie ikoną dla wielu miłośników górskiej turystyki ze względu na swoją piękność naturalną oraz emocje jakie pociagnia za soba zdobyciu jednego z bardziej prestizowych szczytów Afryki.

Podsumowując – choć Mount Everest i inne ośmiotysięczniki są bardzo wymagające technicznie, to jednak zdobycie ich stanowi marzenie dla wielu wspinaczy. Dla tych, którzy chcą spróbować swoich sił i poczuć emocje związane ze zdobyciem szczytu bez konieczności posiadania specjalistycznej wiedzy czy doświadczenia, Mount Kilimanjaro jest idealnym wyborem.

Najłatwiejszym ośmiotysięcznikiem jest Manaslu (8 163 m n.p.m.). Zachęcam do odwiedzenia strony https://www.rezydencjastaromiejska.pl/ w celu znalezienia inspiracji na aktywny wypoczynek. Oto link tagu HTML Rezydencja Staromiejska.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here