Kaszubi to ciekawy naród, a jeszcze ciekawsze są tereny na których oni zamieszkują. Jedni mają blisko do Morza Bałtyckiego inni do „Morza Kaszubksiego”. Czym ono jest? Jest to jezioro Wdzydze, położone w obrębie Borów Tucholskich w powiecie kościerskim.
Wdzydze – morze pięciu jezior
Wdzydze jako jezioro połączone jest z czterema jeziorami stanowiąc z nimi jedną całość. Poszczególne jeziora wchodzące w skład tego zlewiska wodnego to: Wdzydze, Radolne, Gołuń, Jelenie i Słupinko. Każde z nich ma swoją nazwę, a tak właściwie stanowią jedną całość i to nie poprzez połączenie kanałami czy rzekami, między nimi istnieją jedynie wąskie przewężenia pozwalające na swobodny przepływ wody między nimi. Największe spośród nich to Jezioro Wdzydze.
Przyglądając się na mapie całemu obszarowi na którym znajduje się tych pięć jezior można się dopatrzyć kształtu krzyża. Tak wygląda ta kaszubska kraina nazywana „Morzem Kaszubskim”.
Jak przystało na prawdziwe morze, na którym są wyspy, również tutaj je znajdziemy. Na Jeziorze Wdzydze znajdują się wyspy, a jedna z nich jest zamieszkała. Każda wyspa posiada też swoją nazwę, które brzmią następująco: Ostrów Wielki, Ostrów Mały, Sorka, Sidły, Glonek. Całkowita powierzchnia wszystkich wysp zajmuje ponad 150 hektarów. Zamieszkały jest Ostrów Wielki. Przed wojną na stałe na tej wyspie mieszkało 20 osób. Większość z nich pokrywają lasy.
Przez jeziora przepływa rzeka Wda kierując się na południe w stronę swojego ujścia do Wisły w rejonie Świecia.
Jezioro jest pochodzenia polodowcowego o rynnowej budowie zgodnej z cofającym się lodem. W niektórych miejscach potężne bryły lodu odrywały się od skorupy lodowej i pozostawały w miejscu swojego odłączenia. Kiedy zasadnicze masy lodu ustąpiły, a klimat zaczął się ocieplać „pogubione” przez lodowiec kawałki zmarzliny, zaczynały topnieć wypełniając stopniowo wyżłobione rynny polodowcowe. W ten sposób powstała większość jezior na trenach kaszubskich.
Działanie cofającego się lodowca to także kształtowanie terenu. W przypadku Jeziora Wdzydze natura uformowała ciekawy kształt linii brzegowej jeziora. W przypadku Wdzydz niektóre nabrzeża są w formie wysokich skarp dochodzących do kilkunastu metrów ponad lustro wody.
Cały akwen „Morza Kaszubskiego” znajduje w granicach Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Woda w jeziorze zaliczana jest do II klasy czystości co sprzyja rozwojowi turystyki na tych terenach. Jezioro wykorzystywane jest do rekreacyjnego uprawiania sportów wodnych. Nad jego brzegami znajdują się liczne miejsca noclegowe ściągające na te tereny duże rzesze wczasowiczów i turystów.
Cały akwen wodny bogaty jest w wiele gatunków ryb, a okoliczne lasy przyciągają w okresie późnego lata i wczesnej jesieni zwolenników grzybobrania.
Więcej ciekawych informacji na temat licznych atrakcji w Polsce znaleźć można na stronie podroztrwa.pl