W Twoim domu niedługo pojawi się nowy lokator – mała, kolorowa papużka falista? Zatem powinieneś porządnie przygotować się do tego, żeby zapewnić jej wszystko, czego potrzebuje do komfortowego życia. Koniecznie zrób to jeszcze zanim pupil znajdzie się pod Twoim dachem. Co powinna zawierać wyprawka dla papugi?

Idealna klatka dla papugi, czyli jaka?

Podstawowym elementem wyprawki dla papugi jest klatka. To właśnie w niej ptak będzie spędzał większość czasu, dlatego ważne jest, aby była komfortowa i odpowiednio wyposażona.

Pierwsza ważna kwestia to wielkość klatki. W dużym skrócie – im większa klatka, tym lepiej. Ptak musi mieć odpowiednią ilość miejsca do tego, żeby swobodnie rozprostować skrzydła i komfortowo przelecieć z jednej strony na drugą. Bezwzględnym minimum dla 1-2 ptaków jest klatka o szerokości 35 cm, długości 60 cm i wysokości 40 cm. Pręty klatki powinny być poziome, a odległość między nimi nie może przekraczać 1-2 cm. Najlepiej sprawdzi się klatka prostokątna.

Poza kształtem i wymiarem klatki warto zwrócić uwagę również na materiał wykonania. Najpopularniejsze są modele metalowe. Na rynku znajdziesz wersje ocynkowane oraz malowane farbą. Minusem tych drugich jest ryzyko, że papuga będzie zdrapywać farbę lub w gorszym wypadku – zjadać ją. 

Inne niezbędne akcesoria

Dno klatki możesz wyłożyć starymi gazetami lub kartkami papieru. Dodatkowo zaopatrz się w basenik i specjalny piasek dla papug. Papużki lubią „taplać się” w piasku – w ten sposób dbają o higienę. 

W klatce powinny znaleźć się żerdki, czyli specjalne drążki, na których papużka będzie mogła siedzieć. Najlepszym wyborem będą żerdki o okrągłym przekroju wykonane z drewna. 

W wyprawce dla Twojej papugi nie może zabraknąć:

  • karmnika i poidełka,
  • kostki wapiennej,
  • zabawek – np. huśtawki, wisiorka z dzwonkiem, drabinki. 

Szerokie wybór akcesoriów dla papug oferuje sklep zoologiczny Aquael Zoo. Jego propozycją są m.in. poidełka dla ptaków (pionowe oraz poziome), klatki w różnych rozmiarach oraz ciekawe zabawki. Wszystkie produkty wykonano z solidnych, starannie wyselekcjonowanych tworzyw, co sprawia, że wyróżniają się wysoką odpornością na uszkodzenia.

Czym karmić papugę falistą?

W wyprawce dla Twojej papużki koniecznie powinno znaleźć się pożywienie. Podstawą ptasiej diety są ziarna. Koniecznie zaopatrz się w specjalny pokarm składający się w większości z mozgi kanaryjskiej. Pozostałe składniki dobrej jakościowo karmy to łuskany owies, konopie, nasiona lnu i traw oraz proso. 

Dietę papużki falistej warto nieco urozmaicić. W jadłospisie mogą znaleźć się takie pokarmy jak:

  • zielone warzywa – np. brukselka, cykoria, kapusta zwykła, kapusta pekińska czy brokuł,
  • marchewka, 
  • owoce – szczególnie jabłka, banany i winogrona,
  • kiełki – np. owsa czy prosa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here