Kto dowodził armią Warszawa?

Kto dowodził armią Warszawa?

Armia Warszawa była jednym z najważniejszych oddziałów wojskowych działających podczas II wojny światowej. Dowództwo nad nią pełniło kilku wybitnych polskich oficerów, którzy odznaczyli się męstwem i umiejętnościami taktycznymi na polu bitwy.

Historia Armii Warszawa

Pierwsze poważne starcia oddziały Armii Warszawa stoczyły już na początku września 1939 roku, w trakcie obrony Polski przed atakiem Niemiec hitlerowskich. Mimo że kampania ta zakończyła się klęską Polski, to żołnierze walczący pod szyldami tej armii okazali ogromną determinację i nieugiętość.

Dowódcy pierwszego etapu działań bojowych (wrzesień-październik 1939)

Jednym z pierwszych dowódców Armii był gen. Józef Olszewski – doświadczony oficer Wojska Polskiego oraz uczestnik walk o Lwów we wrześniu 1918 r., późniejszy Inspektor Artylerii w Naczelnym Dowództwie Wojska Polskiego.

Kolejnym dowódcą był gen. Juliusz Rómml, który pełnił tę funkcję do października 1939 roku. Był on znakomitym strategiem i odznaczał się dużą determinacją na polu bitwy.

Dowódcy Armii Warszawa podczas powstania warszawskiego (1944)

Jednak to właśnie okres powstania warszawskiego najbardziej zapisał się w historii tej armii oraz całości historii II wojny światowej. To czas walki o wolność stolicy, a także przykład bohaterskiej postawy żołnierzy Armii Warszawa.

Pierwszym dowódcą Armii Warszawa podczas powstania był gen. Tadeusz Komorowski ps.”Bór”. Od samego początku pokazała swoje zdolności taktyczne i organizacyjne, co przyczyniło się do skutecznego prowadzenia działań zbrojnych przez oddziały AK znajdujące się na terenie miasta</P.

Następnie po śmierci „Bora” generałem zostać płk Antoni Chruściel ps.“Monter”. Przejąłeś obowiązek dalszego kierowania akcja partyzanckich siłą niewielkich liczbach wojska nieposiadających odpowiednich warunków dla efektywnego działanie militarnej

.

Podsumowanie

Armia Warszawa odegrała znaczącą rolę w historii Polski i II wojny światowej. Jej żołnierze byli nieustraszeni, a dowódcy wykazywali się wielkim talentem taktycznym i determinacją. Bez ich poświęcenia trudno byłoby sobie wyobrazić walkę o wolność stolicy.

Wezwanie do działania: Sprawdź, kto dowodził armią Warszawa!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here