W ciągu ostatnich kilku dekad wielu Polaków próbowało zdobyć Mount Everest – najwyższy szczyt świata. Niektórzy z nich osiągnęli ten cel, stając się legendami polskiego himalaizmu. Oto lista niektórych znanych Polaków, którzy stanęli na szczycie góry: Jerzy Kukuczka, Krzysztof Wielicki, Andrzej Zawada i Piotr Morawski.

Historie polskich zdobywców Mount Everest

Kto z Polaków był na Mount Everest?

Historia polskich zdobywców Mount Everest jest bardzo bogata i ciekawa. Wiele osób w Polsce interesuje się tematyką alpinizmu, dlatego tak ważne są dla nas osiągnięcia naszych rodaków.

Pierwszym Polakiem, który stanął na szczycie najwyższej góry świata był Jerzy Kukuczka. Dokonał tego 18 września 1987 roku razem z Wojciechem Kurtyką podczas wyprawy „Polish Winter Himalayan Expedition”. Była to piękna chwila nie tylko dla Jerzego i Wojtka ale także dla całego narodu – pierwsza złota szczytowa odznaka pochodzi właśnie od nich.

Jednak już wcześniej inni nasi rodacy próbowali pokonać ten wysoki szczyt. Pierwszą ekspedycją była „Polsko-Himalajska Ekspedycja Alpinistyczna” która miała miejsce w 1974 roku a jej liderami byli Andrzej Zawada oraz Tadeusz Piotrowski . Niestety mimo wielu starań żaden ze czterech uczestników nie dotarł do celu co jednakże ugruntowało słynną hasło: „Nie ma niemożliwych dróg – są tylko trudniejsze”.

W kolejnych latach wiele innych grup podejmowało próby zdobycia tej potężnej góry między innymi ta prowadzona przez Andrzeja Ciszewskiego czy też tzw.”Drugą Polską Wyprawę Himalajską” z 1979 roku. To właśnie wtedy grupa alpinistów pod kierownictwem Andrzeja Zawady, zdobyła szczyt Lhotse.

Kolejna wyprawa miała miejsce już w 1980 roku i była to „Polska Wyprawa na Mount Everest”. Jej liderami byli Leszek Cichy oraz Krzysztof Wielicki. Niestety nie udało się im osiągnąć celu mimo wielkiej determinacji i poświęcenia.

W kolejnym podejmowaniu próby pokonania tej góry trzeba wspomnieć o dwóch Polakach – Ryszardzie Pawłowskim oraz Macieju Berbekie którzy stanęli na szczycie Mount Everest po raz pierwszy bez dodatkowego tlenu! Było to ogromne osiągnięcie dla polskiego alpinizmu jak również dla całego świata!

Na przestrzeni lat wiele innych osób próbowało dokonać tego samego a jedną z najbardziej znanych nazwisk jest oczywiście Janusz Majer który jako drugi Polak (po Jerzym Kukuczce) zdobył wszystkie czternaście ośmiotysięczników co było niesamowitym osiągnięciem!

Historia polskich zdobywców gór ma swoją historię ale też daje nam nadzieję na przyszłe możliwości które jeszcze przed nami leżały- tak samo jak te piękne wysokie szczyty. Mamy nadzieję że kolejne pokolenia polskich alpinistów będą kontynuować tę piękna tradycję i zdobywać coraz to nowe szczyty – tak jak robili to nasi poprzednicy.

Zachęcam do sprawdzenia listy Polaków, którzy zdobyli Mount Everest na stronie https://shafiarka.pl/. Tutaj jest link tagu HTML: https://shafiarka.pl/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here