Madagaskar przeciętnemu Polakowi kojarzy się z pracą misjonarzy i wolontariuszy. Ludzi duchownych i świeckich, którzy wyjeżdżają tam, aby szerzyć wiarę chrześcijańską i pomagać ubogim tubylcom. Może dlatego większa cześć ludności Madagaskaru wyznaje chrześcijaństwo. Madagaskar zalicza się do krajów mało rozwiniętych i ubogich. Lecz nie wszędzie na Madagaskarze widać ubóstwo. Bo Madagaskar to również wspaniałe, piękne miejsca do plażowania, do kąpania się w krystalicznej wodzie Oceanu Indyjskiego. To miejsce coraz częstszych wycieczek nawet z najdalszych zakątków świata. Wobec czego dobrze rozwinęło się hotelarstwo i sieć gastronomiczna.
Co można zobaczyć na Madagaskarze? Wycieczka na Madagaskar, to również podziwianie bogatej rafy koralowej i egzotycznych zwierząt, których nie można spotkać nigdzie na świecie poza Madagaskarem. Wyspa ma bardzo bogaty ekosystem. Ponad dziewięćdziesiąt procent przyrody nie występuje nigdzie na świecie, lecz tylko na Madagaskarze.
Dlatego każdego roku wielu ludzi wybiera Madagaskar – wycieczki do tego ciekawego zakątka świata z każdym rokiem są coraz popularniejsze.
Madagaskar to państwo wyspiarskie. Jest czwartą wyspą na świecie pod względem wielkości. Jego centralna cześć w głównej mierze składa się z wyżyn. Natomiast na wschodnim wybrzeżu przeważają niziny. A na zachodnim wybrzeżu rozległe równiny. Natomiast południowy teren, to region pustyń.
Głównym zajęciem ludności jest rolnictwo, w którym pracuje około siedemdziesięciu pięciu procent ludności tej wyspy. Najwięcej produkuje się tam kawy, trzciny cukrowej, a także bawełny. Oraz przypraw jak np. wanilii. Madagaskar jest największym producentem wanilii na świecie.
Najstarsze ślady człowieka na Madagaskarze pochodzą z epoki brązu. Madagaskar jest to wyspa oficjalnie znana od pierwszego wieku naszej ery. Lecz Europejczycy poznali Madagaskar dopiero w piętnastym wieku. Pierwszymi Europejczykami byli Portugalczycy. Natomiast od siedemnastego wieku swoje wpływy zwiększyli tam Francuzi zmuszając tubylców do niewolniczej pracy na plantacjach.
Wybierając się na Madagaskar w celach turystycznych trzeba unikać stycznia, lutego i marca. Ponieważ w tym czasie jest tam pora deszczowa. Wówczas trudno jest się poruszać i niemiło w deszczu cokolwiek zwiedzać. Lepiej będzie wybrać się tam w lipcu lub sierpniu. Będzie ciepło, ale i ludno, ponieważ to szczyt sezonu. Najlepiej więc wybrać się na Madagaskar w pozostałe miesiące roku.
Planując wycieczkę na Madagaskar nie trzeba martwić się o wizę, gdyż można ją załatwić na lotnisku. Byle tylko mieć przy sobie dwa zdjęcia. Trzeba też uiścić niewielką opłatę wizową. I choć o wizę martwić się nie trzeba, ale należy martwić się o własne bezpieczeństwo. Ponieważ turyści mogą być narażeni na choroby tropikalne, jak na przykład żółta febra, malaria, dur brzuszny, tężec, błonica, krztusiec, polio. W tym celu koniecznie trzeba się zaszczepić. I choć szczepienia nie są tam wymagane, lecz warto je posiadać. Jeżeli chodzi o porozumiewanie się z tubylcami, to najważniejszym na Madagaskarze jest język malgaski. Lecz bez problemu można porozumieć się po francusku, bo to drugi po malgaskim język urzędowy.