Koloseum

koloseum, Rzym
fot.pixabay.com

Zdecydowanie jest to najpopularniejszy symbol antycznego Rzymu. Budowę Amfiteatru Flawiuszów rozpoczęto w 70 roku za czasów panowania cesarza Wespazjana. Przed zbudowaniem Koloseum na jego miejscu znajdowała się dolina ze zbiornikiem wodny, a wokół niego znajdowały się tereny cesarskie. Ambitny plan zrealizowania największego amfiteatru w całym świecie rzymskim posiadają wymiary w granicach 190 metrów długości, 48 metrów wysokości oraz 156 metrów szerokości. Bardzo duża część budowli zachowała się do dziś i samodzielnie możemy zwiedzić to wyjątkowe miejsce. Aby wejść w miejsca niedostępne należy wcześniej zakupić bilet na stronie internetowej. Będąc w okolicy Koloseum zauważyć można Łuk Konstantyna, który zdecydowanie jest warty uwagi. Wzniesiono go w 315 roku na cześć zwycięstwa cesarza Konstantyna Wielkiego nad Maksencjuszem w bitwie przy moście Mulwijskim.

Palatyn

Palatyn jest legendarnym wzgórzem Rzymu, na którym w X wieku p.n.e. zamieszkiwała osada Latynów. Według legendy o Romulusie i Remusie to właśnie na wzgórzu Palatyn w 753 roku p.n.e. miał zostać założony Rzym. Zabytki w Palatynie są dość często pokryte malowidłami i właśnie z tego powodu są unikalną architekturą rzymsko-arystokratyczną. Dom Liwii czy Dom Augusta są takim przykładem. Do obejrzenia atrakcji w kategorii SUPER w Palatynie potrzebny jest jednak bilet. Zapierający dech w piersiach może okazać się Stadion Palatyński, który osiąga długość 160 metrów i szerokość 50 metrów. Kolejną atrakcją wartą zobaczenia w Palatynie jest Muzeum Palatyńskie, w którym znajdują się m.in. fragmenty dekoracji z rezydencji z czasów republiki, fragmenty oryginalnych dekoracji stiukowych z kryptoportyku Nerona, rzeźby, a także posągi: dwa skrzydła z greckiego marmuru (z trzech odnalezionych), portrety cesarzy, tors Diomedesa, trzy statuy z czarnego marmuru,  portret młodej księżniczki, czy panel z posadzką w stylu „opus sectile” odnaleziony w Pałacu Tyberiusza oraz inne.

Forum Romanum

Forum Romanum określane jest również Forum Magnum. Przez około 1000 lat było ono sercem starożytnego Rzymu. Początkowo był to zwykły plac targowy pośród świątyń. Na Forum Romanum  organizowano najważniejsze spotkania, przemówienia czy uroczyste pochody, a także wykonywano egzekucje.  Forum Romanum aktualnie jest ruinami dawnych okazałych budowli. W tym miejscu znajdowały się świątynie rzymskich bogów (również patronów Rzymu – Kastora oraz Polluksa), sklepy, pomniki kolumny, budynki instytucji państwowych ora łuki triumfalne. Forum Romanum zniszczone zostało przez liczne trzęsienia ziemi, pożary, najazdy barbarzyńskie. Na terenie forum zobaczyć można pozostałości po okrągłej świątyni Westy, która była boginią życia rodzinnego.

Plac Wenecki

Jeden z najpopularniejszych placów w Rzymie, który znajduje się blisko Kapitolu. Zbudował go w XV wieku Leon Battista Albertie. Do połowy XVI wieku pełnił funkcję rezydencji papieskiej. Do 1797 roku znajdowała się tutaj ambasada Republiki Weneckiej, w późniejszym czasie Austro-Węgier. Za rządów Benita Mussoliniego w pomieszczeniach pałacowych urządzono rezydencje dyktatora. Obecnie znajdują się tu muzea.

Fontanna Di Trevi

Fontanna Di Trevi
fot.pixabay.com

Fontanna Di Trevi zasilana jest przez akwedukt, który wybudowany został przez Agrypę w 19 r. p.n.e. Fontanna przylega do budynku i tworzy poniekąd jego fasadę.  Generalną postacią jest Neptun, rzymski bóg wód, chmur i deszczu. Współtowarzyszą mu Trytony, które symbolizują Kastora i Polluksa, bohaterów mitologii rzymskiej, którzy mieli za zadanie bronić miasta w czasie wojny. Neptun stoi na rydwanie zaprzęgniętym w hippokampy – pół-konie, pół-ryby. Pierwszy z nich, ujarzmiany przez Trytona, jest niespokojny i portretuje wzburzone morze. Druga istota, łagodna i pokorna jest symbolem spokojnych morskich wód. Fontanna Di Trevi posiada całodobową ochronę przeciw złodziejom (wrzucane są tu monety i jest ich bardzo dużo) oraz przed wandalami, którzy niszczyli fontannę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here