Wenecja to niewątpliwie jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Włoch. Liczne zabytki sięgają złotego wieku Republiki Weneckiej, a ich położenie na wodzie jest również wyjątkowe, co czyni to miasto jednym z najpopularniejszych ośrodków turystycznych na świecie. Wenecja, jedno z miast, które prawie każdy chce zobaczyć przynajmniej raz w życiu. Miasto jest prawie codziennie pełne turystów, ale nocą prawie znika.

Bazylika św. Marka

Bazylika św. Marka została wybudowana przy Placu Św. Marka dlatego, że mieszkańcy Wenecji chcieli w ten sposób godnie pochować relikwie patrona miasta. W roku 828 kupcy weneccy wykradli szczątki świętego Marka z Aleksandrii i przywieźli do Wenecji. Bazylikę św. Marka wyróżnia 52-metrowa fasada z pięcioma portalami zakończonymi półkolistymi tympanonami i ozdobionymi mozaikami o barwnych kolorach, która zachowała się z 1260 roku. Bazylika św. Marka jest najważniejszym miejscem na całym placu św. Marka. Swój aktualny wygląd bazylika zawdzięcza licznym przebudowom, a także mieszanką kilku stylów: bizantyjskiego, romańskiego i gotyckiego.

Most Westchnień (Ponte dei Sospiri)

most wenecja
fot.pixabay.com

Most Westchnień jest jednym z najsłynniejszych mostów w całej Wenecji. W 1602 roku został wybudowany, w stylu barokowym. Łączy Pałac Sprawiedliwości ze Starymi Więzieniami znajdującymi się po drugiej stronie Rio di Palazzo (Prigioni Nouve). Nazwa mostu wzięła się z prowadzenia m.in. więźniów skazanych na śmierć i zgodnie z legendą wzdychali oni za wolnością, spoglądając po raz ostatni na Wenecję.

Caffe Florian

W Europie nie ma wielu takich miejsc. Wiedeń ma własną centralną kawiarnię, w której można napić się kawy jak kiedyś Adolf Hitler. Na placu św. Marka działa ona od 1720 roku. Jest to jedna z najpiękniejszych i najstarszych kawiarni na świecie – Caffe Florian. Wypiliśmy kawę w miejscu, w którym byli sławni ludzie tacy jak Goethe i Casanova.

Pałac Dożów

Pałac Dożów (Palazzo Ducale) to jeden z najpiękniejszych i najbardziej znanych budynków w Europie, będący nie tylko centrum panowania Republiki Weneckiej, ale także rezydencją Pałacu Dożów. Pierwszy Pałac Gubernatora był ponurą drewnianą fortecą z ogromną wieżą obronną, która po kilku pożarach przekształciła się w pałac bizantyjski. Ten, który dziś widzisz, został zbudowany głównie w XIV wieku, a zewnętrzna ściana z widokiem na plac Piazzetta pochodzi z pierwszej połowy XV wieku. Chociaż ten pałac jest teraz muzeum, w przeciwieństwie do większości muzeów, obrazy te zostały stworzone specjalnie do dekoracji Pałacu Dożów. Dzieła sztuki, ciekawa historia i kultowe piękno sprawiają, że jest to jedna z głównych atrakcji turystycznych Wenecji.

Arsenał w Wenecji

Arsenal w Wenecji to stocznia, w której zbudowano flotę handlową i obronną Republiki. Budowa stoczni weneckiej rozpoczęła się w 1104 roku, kiedy rządził Ordelafo Faliero. Chociaż zespół Arsenału był wielokrotnie przebudowywany, ukończono go dopiero w 1449 roku. Wybierając się do Wenecji, warto przenieść się do arsenału nie tylko ze względu na znaczenie stoczni w historii kraju, ale także z powodów czysto praktycznych. Turystów jest tu zdecydowanie niewielu, a cena jest niższa niż w najpopularniejszych miejscach.

Ogrody Giardini della Biennale

Ogrody Giardini della Biennale
fot.pixabay.com

Miłym miejscem jest ogród Giardini della Biennale, tym razem w dzielnicy Castello. To najbardziej zielony obszar Wenecji, w którym podczas upałów można odpocząć. W ogrodach Giardini Della Biennale wędrujemy nie tylko wśród drzew i krzewów, ale także tworzonych tu rzeźb, mostów i pawilonów. Są jednak jedne z najmłodszych miejsc do zabawy.

Gallerie dell’Accademia

Jedno z nielicznych i najważniejszych muzeów sztuki we Włoszech. Wewnątrz Gallerie dell’Accademia znajdują się dzieła największych artystów europejskich do XIX wieku. Wewnątrz zobaczymy prace takich malarzy, jak Hieronim Bosch, Giovanni Bellini, czy Tintoretto. Największym skarbem muzeum jest „Człowiek witruwiański” Leonarda da Vinci, który jest dobrze znany, choć jego nazwy można nie kojarzyć. Niestety prace rzadko są pokazywane publicznie. W 2013 roku szkic został pokazany na pierwszej od 30 lat wystawie publicznej.

Warning: A non-numeric value encountered in /usr/home/rmenkala20/domains/odlotowepodroze.pl/public_html/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 1008

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here