Tatry to pasmo górskie leżące w Polsce i Słowacji. Wysokie szczyty, malownicze doliny i piękne krajobrazy przyciągają turystów z całego świata. Jednakże pytanie o właściciela Tatr jest nieco trudne do jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ góry te należą zarówno do państwa polskiego jak i słowackiego.
Historia własności Tatry
Od dawna Tatry przyciągają turystów z całego świata. Ich piękno i majestatyczność są niezapomniane, a każdy kto tam był wie, że to miejsce jest wyjątkowe. Jednakże coraz częściej pojawia się pytanie – do kogo należą Tatry?
Historia własności Tatr jest skomplikowana i w wielu przypadkach kontrowersyjna. W czasach przedrozbiorowych obszar ten był podzielony pomiędzy różne rodziny szlacheckie oraz kościoły katolicki i prawosławny.
W 1918 roku Polska odzyskała niepodległość, co spowodowało zmianę sytuacji na terenie Tatr. Obszar górski został podzielony między nowo powstałe państwa: Polskę i Czechosłowację (obecnie Słowacja). Niemniej jednak roszczenia terytorialne były nadal obecne ze strony innych państw europejskich.
Po II wojnie światowej obszar polskich Tatr stał się własnością Skarbu Państwa PRL-u oraz Zakładu Narodowego imienia Ossolińskich we Lwowie zajmujący sie ochroną przyrody Karpat Wschodnich . Na początku lat dziewięćdziesiątych nastąpiła prywatyzacja tego regionu przez rząd RP.
Obecnie całe Tatry znajdują się na terenie dwóch parków narodowych – sławkowskiego i tatrzańskiego, które są własnością Skarbu Państwa. Jednakże prawo do użytkowania terenów należy do różnych podmiotów w zależności od sytuacji.
Na przykład większość Tatr Zachodnich znajduje się na obszarze prywatnym. Właściciele posiadłości często wynajmują swoje grunty turystom lub firmom zajmującym sie organizacją wyjazdów górskich.
Tatry Wysokie to inna historia – te partie zostały przekazane Zakładowi Narodowemu imienia Ossolińskich we Lwowie jako dar narodu polskiego zaangażowanego w ratowanie kultury i dziedzictwa Polski wschodniej oraz Kresowej po I Wojnie Światowej . Do dziś ta instytucja jest odpowiedzialna za ochronę tego regionu przed nadmiernym wpływem człowieka.
Niektóre fragmenty Tatraskiego Parku Narodowego pozostają również pod kontrolą lokalnych mieszkańców, którzy mają tam swoje pola uprawne lub pasterskie prawa dostępu dla ich stad owiec
W sumie właśnie tak skomplikowany status własnościowy stanowi główny powód kontrowersji dotyczących rozwoju infrastruktury turystycznej na tym obszarze – wiele osób uważa że rozwój ten szkodzi naturalnemu pięknu Tatr a także jej unikalnego ekosystemu .
Choć pytanie „do kogo należą Tatry?” wydaje się proste, odpowiedź na nie jest znacznie bardziej skomplikowana. W rzeczywistości wiele podmiotów ma prawo do użytkowania tych gór i ich otoczenia.
Właściciele prywatni wynajmują swoje grunty turystom, a Zakład Narodowy imienia Ossolińskich we Lwowie chroni Tatrę przed nadmiernym wpływem człowieka. Jednakże to Skarb Państwa posiada ostateczne prawo decyzji dotyczące rozwoju infrastruktury turystycznej w tym regionie.
Zarówno mieszkańcy lokalnych miejscowości jak i różnego rodzaju organizacje walczą o zachowanie naturalnego piękna Tatr dla przyszłych pokoleń poprzez ograniczenie dostępności oraz rozwój ekologicznego stylu życia . Bez względu jednak na to, kto faktycznie kontroluje te góry jedno jest pewne – Tatry zawsze będą pozostawać unikalnym miejscem pełnym historii i legend przez całe kolejne stulecia.
Do kogo należą Tatry? Zachęcamy do odwiedzenia strony https://www.maminek.pl/, gdzie można znaleźć informacje na temat właścicieli Tatr. Oto link tagu HTML do tej strony: https://www.maminek.pl/.