Dolina Strążyska jest bez wątpienia jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc znajdujących się w Tatrach. Szlak przez nią wiodący jest bardzo malowniczy, a na końcu znajduje się uroczy Wodospad Siklawica. Taka wycieczka w góry potrafi zawsze sprawić każdemu turyście niesamowitą radość oraz mnóstwo przyjemności.

Co warto wiedzieć o Dolinie Strążyskiej?

Tatrzańskie szlaki turystyczne są każdego roku odwiedzane przez tysiące turystów, zarówno z Polski, jak i zagranicy. Będąc w Zakopanem, warto wybrać się do malowniczej Doliny Strążyskiej. Biegnąca przez nią trasa wynosi zaledwie 2,4 kilometra, ale na tym krótkim odcinku można podziwiać przepiękny, górski krajobraz. Wzdłuż doliny płynie uroczy Potok Strążyski, którego źródło znajduje się u stóp Giewontu.

Dolina Strążyska jest położona zaledwie 2,5 km od centrum Zakopanego. Na położony przed wejściem do doliny parking można dojechać samochodem lub busem.

Nazwa Dolina Strążyska pochodzi od słowa „strąga”, które w gwarze podhalańskiej jest kojarzone z zagrodą do dojenia owiec. Dolina Strążyska to jedna z wielu reglowych dolin położonych w Tatrach. W porównaniu do innych dolin jest stosunkowo krótka, a punktem docelowym jest Wodospad Siklawica, zlokalizowany na wysokości 1129 m n.p.m. Od południowej strony tę uroczą dolinę zamyka masyw Giewontu, natomiast od strony zachodniej Łysanki i Grzybowiec. Z kolei od wschodu Suchy Wierch.

Dolina Strążyska – przyjemny spacer do wodospadu Siklawica

Przy wejściu do doliny Strążyskiej znajduje się kilka knajpek, w których przed wyruszeniem w trasę można kupić oscypki z żurawiną czy gorącą czekoladę. Już po przekroczeniu kasy z biletami Tatrzańskiego Parku Narodowego można delektować się przepięknym, górskim krajobrazem. Po przejściu około pół kilometra turyści mogą podziwiać drewnianą leśniczówkę Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Szlak wiodący do wodospadu jest dość wąski i często wiedzie przez las. Uroku dodaje mu płynący Potok Strążyski, nad którym w wielu miejscach znajdują się drewniane mostki.

Po lewej stronie szlaku wzrok turystów przykuwa wykuta w skale figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Na szlaku tym można także podziwiać Kominy Strążyskie. Są to charakterystyczne wąskie skały, które niegdyś były zwane Dziadami lub Płaczkami. W pierwszej połowie ubiegłego stulecia były one miejscem wspinaczek. W 1909 roku doszło tutaj do wypadku jednej z pierwszych polskich taterniczek Heleny Dłuskiej – siostrzenicy Marii Skłodowskiej-Curie. Doznała ona poważnego urazu stopy i już nigdy nie wróciła do pełnej sprawności.

Po drodze turyści mijają także tablicę pamiątkową znajdującą się na Skale Edwarda Jelinka. Publicysta ten propagował przyjaźń polsko-czeską. Tablica została zamieszczona na tym szlaku po jego śmierci w 1897 roku z inicjatywy Henryka Sienkiewicza, który bardzo doceniał jego działalność.

Polana Strążyska – niesamowity widok na Giewont

Ważnym punktem szlaku wiodącego do wodospadu Siklawica jest Dolina Strążyska. Znajdują się na niej dwie drewniane chaty oraz słynna skała przypominająca swym kształtem Sfinksa. Kilkadziesiąt metrów dalej znajduje się Herbaciarnia Parzenica, gdzie turyści mogą skosztować pysznego, gorącego napoju. Tuż po wyjściu z polany Strążyskiej przed turystami odkrywa się całe piękno tej doliny, które niejednokrotnie zapiera dech w piersiach. Jest to doskonałe miejsce, aby podziwiać Giewont.

Kluczowym punktem tej wycieczki jest Wodospad Siklawica o wysokości 23 metrów. Nazwa tego wodospadu pochodzi od Siklawy znajdującej się w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. W ciepłe, słoneczne dni wygląda on bardzo uroczo oraz spektakularnie. Z kolei zimą lód niemalże całkowicie stapia się z bielą otaczającego wodospad śniegu.

Z miejsca tego można wyruszyć czarnym szlakiem do Czerwonej Przełęczy. Trasa ta jest bardzo krótka, bowiem ma około jednego kilometra długości, ale wiedzie przez cały czas pod górkę po kamiennych schodkach. Każdy turysta, który do syta nacieszy się przepięknym widokiem wodospadu, może też ruszyć w drogę powrotną na parking.

_______________________

Artykuł powstał dzięki uprzejmości autorów bloga Hasające Zające

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here