Rzym jest miastem, które powala ilością zabytków i pięknych miejsc. Lista najważniejszych miejsc z pewnością przyda się podczas planowania pobytu w stolicy Włoch. Miasto to jest jednym z najpiękniejszych miast świata. Historyczne centrum Rzymu można zwiedzić spacerując. Jeśli czas na zwiedzanie jest ograniczony warto jest skorzystać z niedrogiej komunikacji miejskiej. Dla turysty najwygodniej i najłatwiej poruszać się metrem zaś omija ono większość najstarszej części miasta Autobusy dojeżdżają w praktycznie każdy zakątek Rzymu.

Koloseum

koloseum
fot.pixabay.com

Koloseum jako Amfiteatr Flawiuszów jest najbardziej znanym symbolem Rzymu oraz jednocześnie jedną z wyjątkowych budowli antycznych, które dotrwały do współczesnych czasów. Jest on doskonałym wzorem wielkiego poziomu budownictwa, a także architektury okresu Imperium Rzymskiego. Do Koloseum warto wejść, posiadając już wcześniej kupiony bilet online. Kolejki do zakupu biletu stacjonarnego są długie i zdecydowanie czasu na to.

Łuk Konstantyna Wielkiego w Rzymie

Łuk Konstantyna Wielkiego jest jednym z najlepiej zachowanych starożytnych budowli w Rzymie. W czasach starożytnych łuk był częścią trasy triumfalnej, która prowadziła w stronę wzgórza Welia, która w ową stronę spotykała się z Łukiem Tytusa i kierowała do Świętej Ulubiony w stronę Forum Romanum i także Kapitolu. Łuk Konstantyna Wielkiego jest ostatnim z wielkich łuków triumfalnych, które wzniesiono w Rzymie. Został wybudowany z okazji dziesięciolecia rządów cesarza Konstantyna Wielkiego i gwoli uczczenia jego triumfu ponad tyranem Maksencjuszem podczas bitwy przy Moście Mulwijskim.

Kolumna Trajana w Rzymie

Kolumna Trajana (wł. Colonna Traiana) to ogromny marmurowy pomnik w Rzymie, wzniesiony ku pamięci cesarza Trajana po zwycięstwie w bitwie o Dację. Na kolumnie znajduje się spiralna płaskorzeźba o długości około 200 metrów, przedstawiająca historię wojny z Dacją. Budowlę wybudowano w 113 roku na terenie Forum Trajana w pobliżu Forum Romanum. Monument nie jest umieszczony pośrodku forum, ale pomiędzy dwiema bibliotekami, znajdującymi się za katedrą w Urpii. Od około XII wieku kolumna ta jest dzwonnicą kościoła św. Mikołaja i  znajduje się obok kolumny, która jest zbudowana w pomieszczeniu na cokole. W połowie XVI wieku zgodnie z decyzją papieża, kościół konsekrowano i całkowicie na nowo odkryto starożytne filary. W czasach starożytnych i współczesnych jako punkty widokowe służyła właśnie ta kolumna.

Pałac Wenecki

pałac wenecki
fot.pixabay.com

Pałac Wenecki to jeden z najważniejszych renesansowych pałaców w Rzymie, położony w samym centrum Piazza Venezia. Ten kompleks budynków ma skomplikowaną historię. Był to jeden z najwcześniejszych pałaców renesansowych w Rzymie i rezydencja papieża, następnie ambasada Republiki Weneckiej i Cesarstwa Austriackiego oraz siedziba faszystowskiego rządu w XX wieku. Benito Mussolini wielokrotnie zwracał się do tłumu zgromadzonego na balkonie wychodzącym na Piazza Venezia.  Obecnie sala reprezentacyjna pałacu (jest to muzeum narodowe z biblioteką na antresoli) oraz urokliwy pałacowy ogród udostępniony jest do zwiedzania (bezpłatnie). Pałac Wenecki zawsze miał ważną lokalizację. Nie tylko faktycznie znajduje się w centrum miasta, ale także wychodzi na Via del Plebiscito, reprezentacyjną trasę Papieża i jego świty podróżującej między Watykanem a Lateranem.

Fori Imperiali

Fori Imperali jest  rajem dla osób uwielbiających starożytność. Są to pozostałości po dawnych forach, które powstały za panowania Juliusza Cezara, gdy zabrakło miejsca na Forum Romanum. Powstało w sumie pięć: Forum Cezara, Forum Augusta, Forum Nerwy, Forum Wespasena i Forum Trajana. Ten ostatni jest najwspanialszy i najlepiej zachowany.

Zatybrze

Zatybrze uważane jest za najstarszy obszar w Rzymie. Niestety został całkowicie zniszczony przez słynny pożar na prośbę Nerona w 64 roku n.e. Aktualny wygląd tego obszaru sięga XV wieku. Trastevere znajduje się przy głównych szlakach turystycznych i zachowało swoje naturalne cechy: wąskie, brukowane uliczki, kawiarnie, bary, tradycyjne bary z przekąskami, malownicze alejki i małe sklepiki. Na Zatybrzu znajduje się kościół Santa Maria in Trastevere, jedyna w pełni zachowana romańska świątynia w Rzymie i może być pierwszą oficjalną świątynią chrześcijańską w mieście. Warto odwiedzić Świętą Katedrę. Cecilia Cheung.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here