Japonia – kraj kwitnącej wiśni, mangi oraz samurajów. Każdego roku około 31 milionów gości z zagranicy odwiedza wyspiarskie królestwo. Choć Japonia oferuje mnogość atrakcji turystycznych rozsianych po wszystkich największych wyspach archipelagu, to najważniejsze miasta są głównymi celami zwiedzających. Nie ma co się dziwić – Japonia jest jednym z najbardziej zurbanizowanych państw świata, a japońskie miasta pełne są historycznych zabytków, muzeów, ale także i nietypowych na skalę światową rozrywek, które przyciągają tłumy. Specjalnie dla was pięć opisaliśmy pięć najciekawszych japońskich miast, które po prostu wypada kiedyś odwiedzić.
Tokio
Stolica Japonii i, w zależności od przyjętych źródeł, największa aglomeracja miejska na świecie. To właśnie od Tokio powinno się zacząć podróż po państwie tak obfitym w atrakcje, jak Japonia – wycieczka po zeuropeizowanej stolicy pozwala wczuć się w klimat Kraju Kwitnącej Wiśni. Wizytę w Tokio najlepiej jest zacząć w Tokio Skytree, najwyższym budynkiem Japonii. Na szczyt wieży dostać się można windą lub… pieszo. Z tarasu widokowego Tokio Skytree podziwiać można panoramę miasta, na którą składają się setki majestatycznych, szklanych wieżowców.
Alternatywą dla Skytree jest podobna do wieży Eiffla Tokio Tower, ze szczytu której również da się spojrzeć na miasto. Blisko Tokio Tower znajduje się rozległy, pięknie zachowany park Shiba, w którym znaleźć można buddystyczną świątynię Zōjō-ji.
Wizyta w Tokio nie udałaby się bez odwiedzin w rządowej dzielnicy Chiyoda, w której, poza gmachami japońskich ministerstw, położona jest specjalny, odcięty od świata cesarski kompleks pałacowy. W poszukiwaniu spokoju warto przejść się do zabytkowej Świątyni Meiji, którą po II wojnie światowej odbudowano pod okiem prawie tysiąca specjalistów.
Jak przystało na stolicę tak bogatego, tradycyjnego państwa jak Japonia, Tokio obfituje też m.in. liczne muzea czy kluby. W mieście znajdują się ponadto znana na cały świat imprezowa dzielnica Shibuya, ogromny targ rybny Tsukiji, a także słynna dzielnica czerwonych latarni.
Kioto
Historyczna stolica Japonii, pełna historycznych zabytków i starych budynków. Gdy Amerykanie pod koniec II wojny światowej wybierali cele do zniszczenia przez bombę atomową, ominęli Kioto ze względu na dziedzictwo kultury japońskiej zawarte w tym mieście. Podczas zwiedzania miasta trzeba koniecznie zahaczyć o świątynię Fushimi Inari, która jest swoistym symbolem miasta. Wstęp jest darmowy, a w środku często odbywają się unikalne, shintoistyczne ceremonie religijne.
W Kioto znajdują się liczne parki, spośród których wyróżniają się Ścieżki Filozofów. Na środku Ścieżek stoi słynny Srebrny Pawilon, jedna z budowli najczęściej obleganych przez turystów. Warty uwagi jest także majestatyczny las bambusowy oraz Świątynia Tenrjuji położone w dzielnicy Arashiyama. Miłośnicy japońskiego folkloru udać się powinni do starego miasta Kioto, które znacząco różni się od starówek europejskich miast. Jego zabudowa jest de facto labiryntem uliczek i drewnianych budowli, wśród których znaleźć można tradycyjne jadłodajnie, kawiarnie oraz domy spotkań.
Sapporo
Dla każdego fana skoków narciarskich nazwa Sapporo nie może być obca. To własnie w tym mieście rokrocznie rozgrywane są liczne zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich. Do Sapporo najlepiej wybrać się w lutym. Nie tylko można wtedy zahaczyć o konkurs skoków narciarskich, ale to właśnie wtedy ma miejsce coroczny Festiwal Śniegu, którego tradycje sięgają XIX wieku. Podczas festiwalu artyści z całego świata prezentują imponujące rzeźby ze śniegu i lodu. Na wydarzenie zjeżdżają co roku tłumy turystów, warto więc z wyprzedzeniem zarezerwować nocleg.
Nagasaki
Jedno z dwóch miast, które podczas II wojny światowej doznało niszczycielskiej siły atomu. Wizyta w tym mieście przypomina trochę wizytę w Auschwitz-Birkenau. W historycznym centrum są liczne pomniki i tablice pamiątkowe, symbole traumy pozostawionej przez bombę atomową. Zainteresowani tematem powinni zajrzeć do Muzeum Bomby Atomowej, wizytę w którym wielu odwiedzających określa jako szokującą.
Mało kto wie, że Nagasaki jest japońskim centrum chrześcijaństwa. To właśnie w tym mieście znaleźć można najstarszy japoński kościół, Dom Boży w Oura, nazwany przez Piusa IX cudem Orientu. W okolicach kościoła znajduje się Muzeum Japońskiego Chrześcijaństwa, w którym można zdobyć wiedzę na temat religijnej historii Japonii.
Hiroszima
Drugie ze zniszczonych przez atom japońskich miast. Znajduje się tutaj ogromny, budzący wzruszenie Park Pokoju, w którym znaleźć można artystyczne wystawy mające za zadanie pokazać traumę II wojny światowej. Obok parku mieści się Muzeum Pokoju, w którym dowiedzieć się można wielu ciekawostek na temat japońskiego udziału w wojnach. Podczas wizyty w Hiroszimie warto także wpaść do miejscowego Muzeum Sztuki, które zawiera obrazy najwybitniejszych japońskich i koreańskich malarzy. Miłośnicy motoryzacji odwiedzić powinni Muzeum Mazdy, przedstawiające szczegółowo historię japońskiego przemysłu motoryzacyjnego.