Europa od wschodu do zachodu jest całkowitym wymieszaniem języków, kultur, oraz architektury. Zatem niełatwo jest wybrać odpowiednie miejsce na wakacje w Europie. Decydując się na konkretne miasto, koniecznie trzeba zastanowić się nad atrakcjami, zabytkami, a także przepięknymi miejscami, które zapierają dech w piersiach. Wakacje zimą, czy porą letnią mogą być równie przyjemne, lecz wiele zależy od naszych upodobań czy kraju, w którym spędzimy wakacje. W rankingu przedstawiamy X najpiękniejszych miejsc w Europie.

Wenecja

Wenecja, podróżowanie
fot.Pexels.com

Wenecję warto jest zacząć zwiedzać od dzielnicy Rialto, skąd też miasto wzięło swój początek. Znajdziemy tutaj słynny most Ponte di Rialto, który prowadzi wprost do Wenecji, które należy do jednych z najchętniej odwiedzanych miast północnych Włoch. Przez plac św. Marka dziennie okresie letnim przewija się nawet 150 tysięcy turystów w ciągu doby. Tutaj również znajdziemy istotne zabytki Wenecji. Pierwszą z nich jest Bazylika św. Marka z XI wieku o bogatych zdobieniach, który jest połączeniem wielu stylów. Naprzeciwko Bazyliki znajduje się Dzwonnica św. Marka zbudowana w 912 roku o wysokości 98,5 metra. Jest ona najwyższym budynkiem w Wenecji. Będąc przy placu św. Marka warto udać się do najstarszej kawiarni na świecie Caffè Florian, pomimo wysokich cen panuje tutaj wyjątkowa atmosfera. 

Pałac Dożów, czyli Palazzo Ducale jest drugą z najważniejszych budowli Wenecji, której budowla rozpoczęła się w XI wieku. Znajduje się on obok Bazyliki św. Marka. Posiada charakterystyczną gotycką fasadę. Wnętrze Pałacu Dożów jest udostępnione do zwiedzania. Idąc nadbrzeżem Riva degli Schiavoni można dojść do Arsenału weneckiego. Idąc dalej dojdziemy do przepięknych ogrodów Giardini della Biennale, które powstały na zlecenie Napoleona. 

Rzym

Rzym, zwiedzanie
fot.Pexels.com

Podczas pobytu w Rzymie znajdziemy tutaj wiele ciekawych i bezkonkurencyjnych zabytków, niepowtarzalne dzieła sztuki oraz architektury. Najpopularniejszy amfiteatr na świecie – Koloseum jest zdecydowanie punktem obowiązkowym w Rzymie. Wychodząc z Koloseum warto skierować się do wejścia Forum Romanum oraz Palatynu. Palatyn jest znanym wzgórzem, na którym według legendy Romulus 21. Kwietnia 753 e p.n.e założył Rzym. Zaś Forum Romanum jest miejscem, w którym kiedyś tętniło życie, nazywane również sercem Starożytnego Rzymu. Blisko Koloseum znajduje się Łuk Konstantyna Wielkiego, który jest zdecydowanie bardzo interesującym zabytkiem. Powstał on w latach 312-315 n.e. Kolumna Trajana ma 40 metrów wysokości i powstała w roku 113. Mieści się obok placu Weneckiego. Plac Wenecki jest jednym z najpopularniejszych w Rzymie placów. 

Sycylia

Będąc na Sycylii warto jest udać się do miasta  Syrakuzy, które znajduje się na wschodzie wyspy. Najatrakcyjniejszą jego częścią jest wyspa Ortygia. Warto tutaj również zajrzeć na Plac Archimedesa oraz Plac Katedralny. Ciekawym miejscem jest park archeologiczny znajdujący się na południu wyspy. Wiele obiektów swoim pochodzenie sięga V wieku p.n.e. Zaś perełką Sycylii jest Taormina, która znajduje się na samym szczycie wzgórza nad morzem. Do Palerma trafimy na północy wyspy, znajduje się tak Ogród Botaniczny przy via Lincoln, w którym znajdują się egzotyczne drzewa i rośliny z całego świata. Najpopularniejszymi zabytkami Palerma jest kościół San Giovanni degli Eremiti oraz Katedra przy Corso Vittorio Emanuele.

Chorwacja

Chorwacja oprócz niezwykłej plaży posiada wiele zabytków, które wpisane są w listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zwiedzając, warto jest udać się do najsłynniejszej budowli w bizantyjskim stylu – Bazyliki Eufranzjusza w Porecu. Jest to bazylika VI wieku o bogato zdobionym wnętrzu mozaikami. Kolejną budowlą wartą zobaczenia jest Pałac Dioklecjana w Splicie, którego mury zostały wniesione już w latach 295-305. Pozostałości z tamtego okresu jest niewiele, jednak dla zachwycenia zdecydowanie warto. W Szybeniku znajdziemy Katedrę św. Jakuba, która powstała bez użycia łączeń, wyłącznie z kamienia. Stare miasto w Dubrowniku uważane jest za najpiękniejsze miasto na świecie. Znajduje się tutaj wiele interesującej architektury tj. Kościół Świętego zbawiciela, cerkiew, Klasztor Świętej Klasy z XV wieku, Wielka Fontanna Onufrego, Pałac Sponza oraz meczet i kościół.

Warning: A non-numeric value encountered in /usr/home/rmenkala20/domains/odlotowepodroze.pl/public_html/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 1008

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here