Lwów to jedno z najbardziej niezwykłych miast Ukrainy. Znajdziemy tu bogatą historię i ogromne dziedzictwo kulturowe oraz niezwykłe trendy w modzie. Wszystko to splata się w jedną wielką mieszankę stylów, w której każdy znajdzie coś dla siebie.

O tajemnicach Lwowa można mówić w nieskończoność. Poniżej przedstawiamy 10 najbardziej interesujących faktów na temat tego magicznego miasta.

  1. Miasto wynalazków

W całej swojej historii Lwów z pewnością pozostawał jednym z pierwszych miast innowacyjnych technologii. Tu pojawiła się pierwsza kolej na Ukrainie. Pierwszy pociąg przyjechał do Lwowa z Wiednia 4 listopada 1861 roku. Tutaj też powstał pierwszy ukraiński hotel, pierwsza szkoła i profesjonalny teatr. Lokalni wynalazcy ze Lwowa jako pierwsi wystrzelili balon i stworzyli lampę naftową.

  1. Centrum festiwalowe

W ciągu roku w mieście odbywa się ponad 100 różnych festiwali: świątecznych, muzycznych, gastronomicznych, historycznych. O każdej porze roku można znaleźć się na festiwalu teatrów ulicznych, czekolady czy muzyki klasycznej. Miasto Lwów tętni życiem i nigdy nie można się tu znudzić.

  1. Stolica muzeum

To na lwowskim Rynku znajduje się największe skupisko muzeów. I to na całej Ukrainie! Jest ich ponad 60.

  1. Arcydzieła architektury

Liczba uznanych zabytków architektury we Lwowie od dawna przekracza 2,5 tysiąca. Samo miasto zostało wpisane na listę UNESCO w 1998 roku.

  1. Centrum religijne

Kolosalne dziedzictwo kulturowe i historyczne jest bezpośrednio związane z dziedzictwem religijnym. Lwów jest miastem wielokulturowym wielu wyznań i ma aż 104 kościoły i cerkwie. Wiele z nich to ważne zabytki o znaczeniu krajowym.

lwów

  1. Pierwszy mecz piłki nożnej

W lipcu 1894 r. we Lwowie odbył się pierwszy mecz piłki nożnej. Mecz odbył się na terenie parku Stryjskiego, a lwowska drużyna odniosła zwycięstwo.

  1. Bezproblemowy transport

Oprócz transportu drogowego i kolejowego Lwów słynie z lotniska. Lotnisko im. Daniły Halickiego znajduje się zaledwie 6 km od centrum miasta i obsługuje około 2000 pasażerów na godzinę. Jest jednym z największych w całej Europie Wschodniej. Wycieczka do Lwowa samolotem to świetny sposób na ominięcie żmudnych kolejek na granicy.

  1. Historia wielonarodowa

W czasie swojego istnienia Lwów był częścią ośmiu państw: Księstwa Galicyjsko-Wołyńskiego, Cesarstwa Austro-Węgierskiego, Polski, Rosji pod okupacją hitlerowską, Zachodniej Ukraińskiej Republiki Ludowej, ZSRR i niepodległej Ukrainy. Wynika z tego niesamowity eklektyzm miasta, który przejawia się we wszystkim: architekturze, kuchni, a nawet lokalnych dialektach i obyczajach.

  1. Centrum Studenckie

Lwów to nie tylko ośrodek turystyczny, kulturalny i gastronomiczny, ale także studencka stolica zachodniej Ukrainy. Według statystyk na 26 uczelniach studiuje tutaj ponad 170 000 studentów. Miasto liczy ponad 800 000 mieszkańców. Około jedna na pięć osób jest studentem.

  1. Mekka turystyczna

Lwów znajduje się zaledwie 50 km od granicy z Unią Europejską. Stąd łatwo dostać się do Kijowa, Warszawy i Budapesztu. Co roku miasto odwiedza około miliona turystów, a liczba ta rośnie z każdym rokiem.

Warto więc zapoznać się z ofertą wycieczki samolotowe do Lwowa realizowane z Przemyśla czy innych rejonów w Polsce. Więcej informacji na ten temat znajdą Państwo na stronie kresy.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here