Fani aktywności fizycznej w górach doskonale wiedzą, że podstawą udanej wyprawy jest odpowiedni sprzęt. Jeśli właśnie rozważasz rozpoczęcie przygody ze wspinaczką czy też trekkingiem, to zdecydowanie powinieneś zaopatrzyć się w niezbędne wyposażenie. Sprawdź, jakich elementów nie może zabraknąć w ekwipunku dobrze przygotowanego miłośnika górskich wycieczek.

Odpowiednie obuwie i odzież

Przygotowania do wyprawy w góry warto zacząć od skompletowania odpowiedniej odzieży, butów i akcesoriów. To właśnie od tych elementów w dużej mierze zależy bezpieczeństwo i wygoda podczas aktywności fizycznej w polskich Tatrach czy też włoskich Alpach. Ubiór należy dostosować zarówno do pogody i pory roku, jak i sposobu spędzania czasu w górach. Warto również wziąć pod uwagę zmienność warunków pogodowych w górskich rejonach.

Dobrym pomysłem może być zainwestowanie w bieliznę termoaktywną i kurtkę z wodoodpornego materiału. Podczas zakupów warto zwrócić uwagę na ilość i rozmieszczenie kieszeni w odzieży. Bardzo ważnym elementem jest ponadto obuwie górskie męskie, które powinno być dopasowane do planowanej aktywności np. trekkingu lub skitouringu. Należy także pamiętać o akcesoriach, czyli rękawiczkach, czapkach, chustach wielofunkcyjnych i ochraniaczach.

Sprzęt do wspinaczki

Wyposażenie miłośnika górskich przygód powinno być zawsze dostosowane do rodzaju aktywności fizycznej i pory roku. Wspinaczka wysokogórska zimą i latem znacząco się różni, w związku z czym może wymagać skompletowania nieco innego ekwipunku. Z całą pewnością sporo uwagi należy poświęcić wyborowi kasku, uprzęży, lin, karabinków i przyrządów asekuracyjnych. Warto także pamiętać o odpowiednim plecaku.

Zimą na pewno sprzęt do wspinaczki należy uzupełnić o raki, śruby lodowe i czekany, warto także pomyśleć o sondach, detektorach i łopatach lawinowych ze sklepu Salewa24. Nieco inaczej wygląda kwestia przygotowania ekwipunku do skitouringu. W tym przypadku należy zaopatrzyć się w specjalne buty, kijki, wiązania, harszle i kaski. Fani trekkingu powinni natomiast zawsze mieć pod ręką apteczkę, a także zainwestować w kijki, czołówki i okulary przeciwsłoneczne.

Profesjonalne wyposażenie turystyczne

Spore grono fanów ma również turystyka górska, która może dostarczyć niesamowitych przeżyć na łonie natury. Do takiej wyprawy warto jednak dobrze się przygotować, ponieważ inaczej wymarzony urlop może skończyć się rozczarowaniem lub przeziębieniem. Podstawą powinien być solidny namiot, który pozwoli zregenerować siły podczas snu i zabezpieczy przed wiatrem, chłodem i deszczem.

Ponadto należy sporo uwagi poświęcić śpiworowi, od którego w dużej mierze zależy jakość snu i w konsekwencji ilość energii następnego dnia. Warto wybrać model, który będzie odpowiadał rodzajowi wyprawy w górach – fan alpinizmu potrzebuje innego śpiwora niż uczestnicy kempingu. Ponadto zaleca się zainwestowanie w profesjonalne butelki, termosy i kubki. Nie należy także zapominać o lampach kempingowych i przydatnych gadżetach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here