Zakopane to najpopularniejsze miasto u podnóża Tatr. Każdego roku przyjeżdżają tu tysiące turystów, co jest ogromną liczbą jak na miasto poniżej 30 tys. mieszkańców. Zakopane oferuje wiele atrakcji i możliwości spędzenia wolnego czasu w przyjemny sposób. Oto miejsca i atrakcje, które warto odwiedzić w Zakopanem.

Piesze wędrówki

Odpoczynek w Zakopanem
fot.pixabay.com

Zakopane to idealna baza wypadowa do pieszych wycieczek po górach. Miasto jest bezpośrednio połączone z Tatrzańskim Parkiem Narodowym, w którym znajduje się wiele starannie przygotowanych szlaków. Ich różnorodność to dobra propozycja dla każdego. Większość tras nadaje się na jednodniowe wycieczki i można je dostosować do własnych preferencji i kondycji fizycznej. Od najmłodszych do starszych, krótkie spacery w dolinie są odpowiednie dla osób w każdym wieku.

Gubałówka

Niezależnie od pory roku Gubałówka jest prawdopodobnie jedną z najczęściej odwiedzanych gór. Stąd można podziwiać piękny widok na Zakopane. Latem jest wiele atrakcji dla dzieci m.in. Slajdy grawitacyjne. Na Gubałówkę można dotrzeć pieszo lub pociągiem i kolejką linową. Najlepiej rezerwować bilety online, aby uniknąć długich kolejek przy kasie. W 2018 roku na Gubałówce otwarto „Królestwo światła”. Po godzinie 16 można zobaczyć światła reprezentujące tradycję góralską – tramwaj, kolejkę linową, pluszowego misia, górala i góralki

Spływ przełomem Dunajca

Latem podczas spływu w Zakopanem niezapomniane wrażenia dostarczy spływ przełomem Dunajca. Jeśli planujesz odwiedzić Zakopane, nie przegap okazji, by przeżyć niezwykłe chwile. Spływ trwa od kwietnia do października.

Kuźnice

Dzielnica Kuźnice położona jest w Tatrzańskim Parku Narodowym w Dolinie Bystrej. W przeszłości Kuźnice były prężnym ośrodkiem metalurgicznym i górniczym. Obecnie znajduje się tu odrestaurowany budynek dworsko-parkowy, w tym zabytkowe. W dawnym spichlerzu znajdowała się ekspozycja poświęcona rodzinie Zamoyskich, a dawnej wozowni można podziwiać pluszowe zabawki Antoniego Kocyana. Dawny budynek zarządu huty jest obecnie siedzibą władz Tatrzańskiego Parku Narodowego. Kuźnice to także punkt startowy trasy na Halę Gąsienicową, Kasprowy Wierch, Giewont i Czerwone Wierchy. Tu znajduje się kolejny przystanek kolejki linowej na Kasprowy Wierch. Najbardziej znana ulica w Polsce jest symbolem miasta pod Giewontem, bez niej niektórzy nie wyobrażają sobie noclegu w Tatrach. To centrum Zakopanego, w którym znajduje się wiele sklepów, straganów z pamiątkami, tawern z góralską muzyką, popularnych restauracji, kawiarni i dyskotek.

Krupówki

Najbardziej znana ulica w Polsce jest symbolem miasta pod Giewontem, bez niej niektórzy nie wyobrażają sobie noclegu w Tatrach. To centrum Zakopanego, w którym znajduje się wiele sklepów, straganów z pamiątkami, tawern z góralską muzyką, popularnych restauracji, kawiarni i dyskotek. Krupówki to jedna z najstarszych ulic miasta, łącząca niegdyś przemysłowe centrum Kuźnic z wiejskim centrum Zakopanego pod Gubałówką. W dolnej części Krupówek, na końcu drogi, droga prowadzi do straganu pod Gubałówką, gdzie można kupić oscypek. W pobliżu Krupówek rozciąga się rozległa łąka podzielona na dwie części, zwane Dolną Krupową i Górną Krupową. Przebiegają przez nią alejki asfaltowe, a w wielu miejscach z ławeczkami można usiąść i delektować się wspaniałym widokiem na Tatry, podziwiając jednocześnie wspaniały widok na Gubałówkę. Pod koniec sierpnia odbył się tu Międzynarodowy Festiwal Górski, w którym uczestniczyły organizacje obywatelskie z całego świata.

Kolej linowa na Kasprowy Wierch

Góry polskie
fot.pixabay.com

Pierwsza kolejka linowa na Tatry została zbudowana przez 6 miesięcy w latach 1935-36. Kolejna stacja znajduje się w Kunicach, 4 km od centrum Zakopanego. Z konieczności cała trasa składa się z dwóch części. Na trasie należy przesiąść się na dorożkę na stacji przesiadkowej Myślenickie Turnie. Ze szczytu można podziwiać wspaniały widok na Tatry i Podhale. Ze względu na ochronę przyrody kolejka może pomieścić do 30 osób latem i 60 osób zimą, a zimą przy wystarczającej ilości śniegu można z Kasprowego jeździć na nartach. Trasy narciarskie znajdują się w Kotle Gąsienicowym i Kotle Goryczkowym. Po nartach możemy skorzystać z wyciągu krzesełkowego, który latem jest nieczynny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here