Polska jest pełna atrakcji turystycznych, również jest idealną przestrzenią do wypoczynku, którą znajdą tu wszyscy, nawet najbardziej wymagający podróżnicy. Kraj ma urokliwe miasta, plaże, jeziora i góry, które od setek lat cieszą się swoim pięknem. Na terenie Polski występują trzy łańcuchy górskie – Góry Świętokrzyskie, Sudety, a także Karpaty, w których znajduje się najwyższy szczyt w Polsce, czyli Rysy. Każde z nich ma swój niepowtarzalny styl. Ponad 4000 km – to łączna długość wszystkich szlaków turystycznych w polskich górach.
Morskie Oko – Tatry
Karpaty to góry, które łączą osiem krajów: Austrię, Czechy, Polskę, Słowację, Węgry, Ukrainę, Rumunię i Serbię. Popularne Tatry w naszym kraju to najwyższe szczyty Karpat i oferują turystom wiele wspaniałych atrakcji. Do najbardziej znanych należą: Kasprowy Wierch, Rysy, Dolina Kościeliska, najwyższy wodospad w Polsce, Wielka Siklawa zwieńczona krzyżem z Giewontu czy przyciągająca wielu turystów kolejka linowa na Gubałówkę.
Kasprowy Wierch charakteryzuje się doskonałą dostępnością turystyczną. Trudno byłoby znaleźć kogoś, kto choć raz nie pojechałby słynną linią kolejową w Zakopanem. Kolejka linowa została zbudowana w mniej niż dziesięć miesięcy. Jedną z pierwszych osób, które dotarły na szczyt Kasprowego Wierchu, był Prezydent Ignacy Mościcki.
Wycieczka na Rysy, najwyższą górę w Polsce, jest bardzo znana wśród turystów. Ze szczytu Rysu rozpościera się jeden z najpiękniejszych widoków w całych Tatrach. To bardzo trudna trasa, bo pokonanie szczytu góry z Morskiego Oka ponad 1000 metrów nad poziomem morza zajmuje ponad 3 godziny.
Giewont to symbol Zakopanego i jeden z najczęściej odwiedzanych szlaków turystycznych. Jest on bardzo charakterystyczną górą, ponieważ znajduje się na niej krzyż, który widoczny jest z samego Zakopanego, a jego historia sięga 115 lat. Legenda głosi, że Giewont jest jak śpiący rycerz, gotowy do obrony granic kraju. Niektórzy widzieli marszałka Piłsudskiego w kształcie góry.
Bieszczady

Bieszczady to dwa pasma górskie w województwie podkarpackim, graniczące z Ukrainą. Słyną z malowniczej scenerii i spokojnej atmosfery. Hasło „Porzuć wszystko i jedź w Bieszczady!” nie powstało bez powodu. Kierunek ten wybierają osoby poszukujące kontaktu z naturą oraz osoby, które potrzebują oderwania się od codzienności. Okolica Bieszczad słynie z drewnianej architektury, sztuki ludowej i długiej historii. Na tych terenach znajduje się Bieszczadzki Park Narodowy, w którym żyją żubry, jelenie, niedźwiedzie, wilki i rysie.
Sudety
Sudety słyną ze spektakularnych tras, urokliwych miasteczek, cennych uzdrowisk i okazałych zamków. Góry Stołowe są częścią tego łańcucha i są idealne dla rodzin, amatorów i doświadczonych wędrowców. Góry Stołowe nie są wysokie. Ich najwyższym szczytem jest Szczeliniec Wielki (919 m npm), a dokładniej leżący na nim Fotel Pradziada, który ma 12 metrów. Popularnym od wielu lat wśród turystów z Polski i zagranicy widokiem Gór Stołowych są Błędne Skały, które są kamiennym labiryntem tworzącym szlak turystyczny. To skaliste miasteczko niedaleko czeskiej granicy między Kudową-Zdroju a Karłowem przyciągnęło wielu podróżników.
Góry Świętokrzyskie
Góry Świętokrzyskie to niskie pasmo górskie w centralnej części Wyżyny Kieleckiej. Tereny te są interesujące zarówno pod względem przyrodniczym (znajduje się tam park narodowy bogaty w faunę i florę), jak i historycznie. Można tu zwiedzić Zamek Królewski w Chęcinach, Jaskinię Raj, zobaczyć Diabelski Kamień i poznać ślady dawnej kultury słowiańskiej. Uwagę zwraca Łysa Góra, która jest drugim co do wielkości szczytem Gór Świętokrzyskich. Słynie ze żwirowego terenu, radiowo-telewizyjnego ośrodka nadawczego, rezerwatu przyrody i pozostałości wału, niegdyś był miejscem kultu Słowian. Kiedyś uważano, że Łysa Góra to miejsce sojuszu czarownic i czarownic.
Barania Góra

Beskid Śląski to pasmo górskie położone w województwie śląskim i kraju morawsko-śląskim Republiki Czeskiej. Oprócz wielu atrakcji stworzonych przez człowieka Beskid Śląski to także wiele pięknych atrakcji stworzonych przez Matkę Naturę np. Magurka Radziechowska, Cieślar, Zielony Kopiec czy Stożek Wielki. Jednak na szczególną uwagę zasługuje Barania Góra, która jest drugim co do wysokości szczytem Beskidu Śląskiego i początkiem Wisły. Spływająca z góry Czarna Wisełka i Biała Wisełka łączą się z potokiem Malinka, tworząc najdłuższą polską rzekę.