Piękne krajobrazy, doskonałe warunki do aktywnego spędzenia czasu nad wodą i wypoczynku od miejskiego zgiełku – polskie jeziora to świetny pomysł na weekend. Chociaż jeziora w Polsce zajmują niecały jeden procent powierzchni kraju, zdecydowanie jest w czym wybierać i gdzie odpoczywać. Polacy najczęściej wybierają morze lub góry jako miejsce wypoczynku. Ale mamy takie piękne jeziora w Polsce! Każde z nich ma urok i opowiada zupełnie inną historię.
Jezioro Wigry

Jezioro Wigry położone jest na terenie Wigierskiego Parku Narodowego i jest tutaj największym jeziorem. Wigry są otwarte dla turystów, można żeglować lub pływać kajakiem, ale pamiętajmy, że jest tu tak zwana cicha okolica, co oznacza, że nie można korzystać z silnika spalinowego. Wigry mogą być wykorzystywane w celach turystycznych i rozrywkowych. Możesz tu uprawiać sport przez cały rok. Latem jezioro najlepiej podziwiać z pokładu jachtu. Na obu krańcach jeziora znajdują się mola: Stary Folwark i Wigry od północy oraz Gawrych od południa. Kajakarze mogą spłynąć na Czarną Hańczą – szlak wodny zaczyna się w Wigrach i ciągnie się aż do Augustowa. Zimą można spróbować żeglowania po lodzie tzw. Pływania łódką i łyżwami. W pobliżu znajdują się pola namiotowe, kąpieliska i wypożyczalnie sprzętu wodnego.
Jezioro Mamry
Jeden z największych polskich jezior. Kisajno nie jest samodzielnym jeziorem, ale integralną częścią kompleksu jezior zwanych „Mamrami”. Jezioro jest połączone z jeziorem Dargin od północy. Z południowego brzegu jeziora prowadzą do jeziora Niegocin dwa kanały. Przejście wschodnie to tzw. Kanał Giżycki (Łuczański), który przebiega przez centrum Giżycka. Zachodni tor wodny nazywany jest torem Pięknej Góry, prowadzącym do jeziora Tajty, a następnie wzdłuż Kanału Niegocińskiego do jeziora Niegocin. Jezioro Mamry otoczone jest głównie lasami sosnowymi.
Jezioro Niegocin
To jedno z najpopularniejszych i najpiękniejszych jezior na Warmii i Mazurach. Jest to także trzeci co do wielkości zbiornik (2604 ha powierzchni i 35 km linii brzegowej) w regionie Wielkich Jezior Mazurskich. Przez Niegocin przebiega szlak żeglarski z Giżycka do Mikołajek, Rucianego-Nidy i Pisza. Linia brzegowa jeziora Niegocin jest bardzo łagodna, na terenie ośrodka znajduje się wiele obszarów chronionych, a także dzikie plaże, na których można uciec od zgiełku turystów. Każdego roku Niegocin jest gospodarzem wielu regat żeglarskich i innych typowych sportów wodnych.
Jezioro Okonińskie
Jeśli chcesz zobaczyć najpiękniejsze jeziora w Polsce, wybierz się do Borów Tucholskich. Oto Jezioro Okonińskie, jedno z najpiękniejszych średnich jezior w naszym kraju. Zbiornik rozciąga się około 60 kilometrów na północ od Bydgoszczy, w centrum Tucholskiego Parku Krajobrazowego. Malownicze położenie w sosnowym lesie gwarantuje nie tylko piękny widok, ale także wyjątkowy i zdrowy mikroklimat. Na tych obszarach lasy sosnowe uwalniają duże ilości żywicy. Według naukowców w powietrzu jest więcej jodu niż w samym oceanie. Dlatego pobyt w takim miejscu to nie tylko bogactwo turystów i podróżników, ale także miejsce odpoczynku. Szczególnie mieszkańcy silnie zanieczyszczonych dużych miast mogą odetchnąć nad Jeziorem Okonińskim.
Jezioro Solińskie

To polskie jezioro nazywane jest czasem „morzem bieszczadzkim”. Poziom wody w jeziorze często się zmienia, ponieważ jego głównym zadaniem jest ochrona Doliny Sanu przed powodzią. W 1960 roku zbudowano tu dużą zaporę – jest tam elektrownia wodna, którą warto odwiedzić. Jezioro to atrakcja dla wszystkich miłośników sportów wodnych. Można wypożyczyć łódź, kajak, rower wodny lub żaglówkę. W sezonie letnim trudno o wolne miejsce na postawienie leżaka lub rozłożenie koca. Na zalewie utworzonym na początku lat sześćdziesiątych XX wieku znajduje się kilka znanych kurortów, w tym. Solina, Myczkowce czy Polańczyk. Jezioro Solińskie to najpiękniejsze jezioro zaporowe w Polsce. Złożona linia brzegowa, strome skaliste wybrzeże, bogata flora i fauna oraz kilka atrakcji turystycznych czynią to miejsce wyjątkowym.