Pod względem przyrodniczym, historycznym czy kulturowym Mazury to absolutnie wyjątkowa część kraju. Niezwykle trudno jest wybrać zaledwie kilka atrakcji turystycznych. W rzeczywistości są ich setki, a nawet tysiące! Jednak zdecydowanie zalecamy zapoznanie się z wieloma z nich oraz stworzyliśmy listę miejsc, które warto jest zobaczyć – zdecydowanie koniecznie odwiedź te miejsca!
Dla miłośników przyrody – Puszcza Borecka i Zagroda Żubrów w Wolisku
Puszcza Borecka to atrakcyjny zakątek Pojezierza Mazurskiego. Jego krajobraz to nie tylko gęste lasy i malownicze jeziora, ale także liczne wzniesienia, z których najwyższe ma ponad 200 m n.p.m. Na terenie leśnym wydzielono cztery leśne rezerwaty przyrody w celu ochrony najcenniejszej miejscowej flory i fauny. Na skraju lasu w Wolisku znajduje się zagroda żubrów z platformą widokową. Warto mieć okazję docenić te wspaniałe stworzenia w okolicy. Wrażenie będzie niezapomniane! Inne ciekawe miejsca, które przyciągną serca miłośników przyrody to: Giżycki Las Miejski, Park Przyrody Kadzidłów i Puszcza Piska.
Ścieżki przyrodnicze Krutyni
Nie ma wątpliwości, że największym zabytkiem regionu Krutyni są różnorodne ścieżki przyrodnicze, flora i fauna, lasy, torfowiska, jeziora i rzeki oraz inne wielkie bogactwa świata. Trasa została wytyczona w stanie dzikim i jest szczegółowo opisana w przewodniku, który można nabyć w biurze Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Długość ścieżki jest zróżnicowana, zaczynając od 2 kilometrów, można je związać ze sobą na kilka kilometrów. Wybierając dłuższą trasę, najlepszym sposobem na dotarcie do nich jest jazda na rowerze, do czego zachęcają dwukołowe wycieczki po większości pasujących ścieżek. Spośród wielu ścieżek do najciekawszych należą: ścieżka przez rezerwat torfowiskowy „Zakręt” wokół „pływającej wyspy torfowej” czy ścieżka wzdłuż kanionu, przez który Krutynia przepływa do Jeziora Krutyńskiego.
Dla miłośników sportów wodnych – Śniardwy i inne jeziora na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich
Śniardwy położone są na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, są największym jeziorem w Polsce. Aktywne spędzanie czasu nad wodą i w jej pobliżu przyniesie wiele korzyści, a także możliwości. Śniardwy to idealne rozwiązanie dla każdego, kto chce spróbować np. w windsurfingu. Wokół jeziora znajduje się wiele portów żeglarskich, a także wypożyczalnia sprzętu wodnego, takiego jak kajaki, rowery wodne, skutery, łódki i motorówki. Zbiornik ten jest nie tylko jednym z ulubionych zbiorników wodnych dla miłośników wody, ale także jednym z ulubionych zbiorników dla wędkarzy. Jeśli planujesz łowić ryby, pokochasz to miejsce!
Ełk
Niewielu z nas wie, że Ełk to stolica Mazur. Obszar miasta nad Jeziorem Ełckim i rzeką Ełk zalicza się do Zielonych Płuc Polski. Największą atrakcją jest niewątpliwie urokliwe położenie miasta w jednym z najpiękniejszych zakątków Polski. Równie atrakcyjne wydają się unikalne zabytki, z których najciekawsze to: Kościół Najświętszego Serca Jezusowego z 1847 r., Cerkiew św. Apostołów Piotra i Pawła, Wieża Ciśnień z 1895 r. (Z Muzeum Kropli Wody) czy secesyjne – kamienice przy ul. Wojska Polskiego i Armii Krajowej. Kierowcy nie mogą odmówić wizyty w Muzeum Zabytków Kolejnictwa ani przejażdżki ełcką kolejką wąskotorową, która jest oficjalnie wpisana do rejestru zabytków.
Wilczy Szaniec
Wilczy Szaniec to dawna siedziba Adolfa Hitlera, niezwykle tajemnicze miejsce owiane niezliczonymi legendami. W skład kompleksu wchodzą dziesiątki różnych budynków ukrytych w cieniu Puszczy Gryłoskiej – zaledwie kilka kilometrów od Kętrzyna. W hotelu znajduje się Centrum Edukacji Historyczno-Przyrodniczej Wilczy Szaniec. Kompleks można zwiedzać z przewodnikiem lub we własnym zakresie.
Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie
Ciekawą atrakcją jest oczywiście Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie. Znajduje się w Puszczy Piskiej na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Jest ogromny – zajmuje powierzchnię blisko 100 hektarów. Można tam zobaczyć bardzo ciekawe lokalne gatunki zwierząt. To miejsce jest bardzo interesujące.