Sycylia to największa wyspa we Włoszech. Ten autonomiczny region Włoch jest oddzielony od Cieśniny Mesyńskiej z jednej strony i Cieśniny Sycylijskiej z drugiej. Są tu złote, słoneczne plaże, piękne góry, niewielkie pagórki i najpopularniejszy na świecie wulkan Etna. Sycylia ma nie tylko niesamowite bogactwo przyrodnicze i krajobrazowe, ale ma również długą historię. Burzliwa historia wyspy pozostawiła po sobie wiele interesujących zabytków, w tym kościoły, świątynie, pałace i pomniki. Maj, czerwiec, wrzesień i październik to najlepszy czas na wyjazd na Sycylię – wtedy temperatura jest najlepsza.

Palermo

Palermo, Włochy
fot.pixabay.com

Palermo jest pięknym miastem, z którego Sycylia może być dumna. Klimat wyspy i magia przyciągania włoskich miast to czynniki, które miłośnicy podróży od dawna docenili. To miasto pełne kontrastów, które swoim pięknem i wielokulturowością może przyciągać turystów. W tym mieście nadal można zobaczyć ciekawe przykłady architektury arabskiej, bizantyjskiej i normańskiej, a ze względu na swoją wyjątkowość większość zabytków miasta została wpisana na listę UNESCO.

Ortigia (Syrakuzy)

Ta mała wyspa jest połączona z Syrakuzami mostem i ma kilka pięknych kościołów i budynków z różnych epok, ale nabrzeże jest szczególnie imponujące i warto spacerować w słoneczny dzień. Jeśli znajdujesz się w Syracuse, koniecznie nie zapomnij odwiedzić tego miejsca, ponieważ sceneria jest naprawdę imponująca.

Rezerwat Zingaro

Zachodnia Sycylia to pozycja, którą trzeba zobaczyć. Piękna przyroda, wiele małych klimatycznych zatoczek ukrytych wśród skał i błękitne wody. Idealne miejsce dla miłośników przyrody! Chociaż pokonanie tras do różnych zatok wymaga wiele wysiłku, to nadal jest to warte zachodu ze względu na te piękne krajobrazy! Bilety rezerwowe to koszt 5 euro. Cała trasa do pokonania wynosi 7 kilometrów. Na drodze nie ma sklepów, więc warto jest pamiętać o zabraniu ze sobą wody i jedzenia.

Mesyna

Mesyna to nowoczesne miasto, „łącznik” między Sycylią a kontynentem. Około godziny dwunastej warto wybrać się na Piazza del Duomo (Piazza del Duomo). Romańska katedra ma tam charakterystyczną wieżę i największy mechanizm zegarowy na świecie. Codziennie w południe dekorujące go postacie rozpoczną swój „teatr”. To typowe miasto portowe, prawie żadnych zabytków i pięknych miejsc.

Syrakuzy

Syrakuzy to historyczne miasto położone na wybrzeżu Sycylii, zbudowane przez Greków. Syrakuzy zostały wpisane na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO ze względu na swoje dziedzictwo historyczne i wiele interesujących miejsc związanych ze starożytnością. Jeśli możesz spędzić tylko jeden dzień na zwiedzaniu Syrakuz, zalecamy spędzenie czasu na zwiedzaniu starego miasta-rejonu Ortygia, gdzie koncentrują się główne atrakcje kulturalne tego obszaru, a pierwsza Grecja powstała na Sycylii, gdzie osiedlili się ludzie. Ortigia jest bogata w historię, kulturę i architekturę: od greckich i rzymskich ruin po gotyckie i barokowe fasady kościołów i pałaców czy żydowskie łaźnie. Warto zajrzeć na Plac Archimedesa, pośrodku Placu Archimedesa znajduje się Fontanna Artemidy z rzeźbami przedstawiającymi sceny z mitologii greckiej. Główny plac Syrakuz znajduje się na wyspie Ortygia. Po trzęsieniu ziemi pod koniec XVII wieku plac przebudowano w stylu barokowym.Park Archeologiczny Neapolis w Syrakuzach jest jednym z najważniejszych zabytków na całej Sycylii. Tutaj możemy zobaczyć pozostałości dobrze zachowanego greckiego teatru, słynnego Ucha Dionizosa czy rzymskiego amfiteatru.

Ogród Botaniczny przy via Lincoln

Ogród botaniczny należący do Uniwersytetu w Palermo powstał dla niego w drugiej połowie XVIII wieku. Na obszarze 10 hektarów jest ponad 12 000 gatunków roślin z całego świata. Są podzielone na części odpowiadające ich źródłu, celowi i środowisku życia. W ogrodzie można zobaczyć najwspanialszy figowiec na świecie. Istnieją również szklarnie z roślinami tropikalnymi i stawy do uprawy roślin wodnych.

Kościół San Giovanni degli Eremiti

Do dziś zachował się kościół San Giovanni Deli Hermiti, średniowieczny kościół położony w centrum Palermo na Sycylii, o unikalnych cechach architektury normańskiej i arabskiej. Obecnie kościół jest zabytkiem i nie było obchodów święta Sainte-Chapelle. W 2015 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO wraz z innymi zabytkami arabskiej architektury normańskiej w Palermo oraz katedrami Monreale i Cefalù.

Katedra przy Corso Vittorio Emanuele

Katedra przy Corso Vittorio Emanuele
fot.pixabay.com

Katedra pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny. Została zbudowana w latach 1069-1190 na polecenie arcybiskupa Gugliaro Ofamilio z Palermo. Ze względu na długą historię uzupełnień, przeróbek i renowacji występuje ona w różnych stylach, a ostatni pojawił się w XVIII wieku. Katedra znajduje się przy Corso Vittorio Emanuele, na rogu Via Matteo Bonello. Katedra znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO i jest częścią dziedzictwa arabsko-normańskiego na zachodniej Sycylii. Tygodniowa opłata za wstęp waha się od 5 do 7 euro.

Warning: A non-numeric value encountered in /usr/home/rmenkala20/domains/odlotowepodroze.pl/public_html/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 1008

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here